Na Slovensku treba podľa expremiérky Ivety Radičovej oslabiť oligarchickú demokraciu.

Prepojenosť finančných trhov, politiky, v istým momentoch až nadvláda finančných trhov nad politikou, vytvára prostredie nemožnosti politických riešení. „To je ťažký súboj, ktorý má nadnárodný charakter,“ vyhlásila.

Jedným z krokov pre ozdravenie spoločnosti je aj odstránenie straníckej kolonizácie štátu. „To sa však nedá odstrániť zo dňa na deň, pretože zdedíte stranícky kolonizovanú administratívu. Ak by ste neurobili žiadne zmeny, nemáte žiadnu šancu realizovať svoj program. Cestou je postupné obsadzovanie istých postov odborníkmi a nie straníckym kľúčom. Predpokladá to spoločenskú dohodu na tom odkiaľ – pokiaľ sú stranícke nominácie a kde začína odbornosť,“ skonštatovala Radičová.

Je potrebné zadefinovať politické posty a zodpovednosť politika za tieto posty. Taktiež štátnu a verejnú správu, ktorá nemá byť pod vplyvom politických zmien.

Na Slovensku sme podľa Ivety Radičovej tiež stále neuzavreli dohodu o sporoch okolo národnej, kresťanskej a sociálnej roviny. Preto máme prerušovaný vývoj, čo bráni vzniku štandardných politických strán.

V prvej dekáde po novembri bolo úplne iné politické spektrum v parlamente, ako v druhej. „Jedinou parlamentnou stálicou je KDH, ale aj to zaznamenalo množstvo odštiepení. Pod to sa podpisuje potom podoba politickej scény. Opakovane sa to premieta do nedôvery voči politike a politikom u časti občanov,“ uviedla.