Už o necelé štyri mesiace budú na Slovensku parlamentné voľby. Atmosféra v spoločnosti je však už teraz dusná. Ako vnímate kampaň a čo môžu podľa vás priniesť výsledky volieb?

Voľby budú (smiech, pozn. red.), to je jediná istota, ktorú vieme všetci. Zmizli témy, ktoré považujem za nosné pre rozhodovanie občanov. Pripadá mi to, ako keby sme nemali sociálno ekonomické problémy. Preto sa pýtam. Kde sú sociálno ekonomické témy? Kde sú problémy nízko príjmových rodín? Kde sú problémy pracujúcich chudobných a kde je téma, že demograficky starneme? Čo máme v pláne robiť s dôchodkami, ktoré nutne musíme riešiť? Čo mienime robiť s prístupnosťou k zdravotnej starostlivosti?

 

V akom zmysle?

Zmizli nosné sociálno ekonomické témy, zmizli témy regionálnych rozdielov a to ako ich chceme riešiť. Úplne zmizla zásadná téma, ako ideme reagovať na digitálnu éru, nielen v médiách, ale aj v ekonomike. Kedy pripravíme našu ekonomiku na smart riešenia, kedy zmeníme a zreformujeme zdanenie, ktoré primárne vešiame na plecia občanov? Je najvyšší čas a už včera bolo neskoro. Z politiky vypadli nosné témy a preto sa vzďaľuje občanom.

Iveta Radičová
Iveta Radičová
Zdroj: sita, archív NC

Myslíte si, že bude opäť rozhodovať populizmus?

To čím občania žijú, ako hlavnými problémami nie je predmetom politického diskurzu. Moratórium pred voľbami môže byť extrémne dôležité, ale to nie je to, čo rozhodne o volebných preferenciách. Obávam sa, že sa bude pokračovať vo vzájomnom obviňovaní, kto je väčší lump, gauner a zlodej. Výsledok je ten, že kto v tom spore mlčí, je víťazom. V tomto spore mlčia a prizerajú sa kotlebovci. Zlyhania konkrétnych politických strán a politikov sa posudzujú ako zlyhania demokracie ako systému.

Pokračovanie rozhovoru nájdete na ďalšej strane