Kučerka opakovane ospravedlnil svoju neúčasť zdravotnými problémami. Odvolací súd jeho ospravedlnenie neprijal a uložil mu poriadkovú pokutu. V prípade, že sa nezúčastní ani najbližšieho verejného zasadnutia, prichádza do úvahy vydanie medzinárodného zatýkacieho rozkazu a následne konanie ako proti ušlému.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Matúš Harkabus povedal, že ak by aj zdravotné problémy obžalovaného boli reálne, existujú okolnosti, na základe ktorých možno konštatovať, že sa vyhýba trestnému konaniu. „Nie sú dané žiadne okolnosti, ktoré by zakladali odôvodnené podozrenie, že sa náš klient pobytom v Bosne a Hercegovine vyhýba trestnému konaniu, alebo sa pred ním skrýva,“ reagoval obhajca obžalovaného Martin Bezák.

Prvostupňový súd Kučerku pôvodne uznal za vinného zo zločinu prijímania úplatku a pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve. Uložil mu trest 11 rokov väzenia. Na vlaňajšom vyhlásení prvostupňového rozsudku sa osobne nezúčastnil. V čase väzobného stíhania sa síce čiastočne ku skutkom priznal, ale počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde tvrdil, že to bolo pod nátlakom a išlo o vynútené priznanie. Preto žiadal o oslobodenie spod obžaloby.

Kučerka čelí obžalobe za prijatie úplatku vo výške 25-tisíc eur od podnikateľa Norberta Bödöra prostredníctvom bývalého šéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka. Pomôcť mal za to Štefanovi Žigovi tak, že zabezpečí, aby nebol obvinený. Štefan Žiga je syn bratranca exministra hospodárstva Petra Žigu a v tomto prípade je obžalovaný. Vyšetrovatelia už navrhli prokurátorovi, aby podal návrh aj na Bödörovu obžalobu. V druhom skutku sa Kučerkovi kladie za vinu, že mal prijať úplatok vo výške 200-tisíc eur od bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Prečítajte si aj: