V Českej republike,  kde ste pôsobil ako poradca ministra financií, niektorí odborníci otvorene hovoria o možnom kolapse zdravotníctva. Hrozí niečo podobné aj na Slovensku?

Áno, najmä preto, že u nás stačí výrazne menší tlak na intenzívnu starostlivosť a nepochybne v porovnaní s Českom sme významne slabší.  Pritom naši politici rovnako nekvalifikovane zasahujú  do odborných vecí ako českí. Navyše naša epidemiologická služba, alebo ak chcete v širšom slova zmysle hygienici, sú o dve triedy slabší ako českí a ani oni nie sú prvá liga. Tá je dnes niekde vo Švédsku a v iných severských krajinách.

Trúfnete si odhadnúť kedy by ku kolapsu mohlo reálne dôjsť?

Keď počet pacientov, ktorým zlyhávajú základné životné funkcie, presiahne kapacity a schopnosti našich intenzivistických kapacít. Treba vedieť,  že nejde iba o prístroje, tých  od jari máme vari dosť, ale ide o ľudí,  ktorí vedia pracovať s  tými prístrojmi.

Hrozí nám taliansky scenár? Mám na mysli situáciu, kedy by sa ľudia skutočne nedokázali dostať do nemocníc...

Ak neurobíme dostatočne razantné preventívne kroky, tak áno. Ak nevesty zvíťazia nad zdravým epidemiologickým rozumom a premiér bude  hľadať voličov tam, kde nie sú.  Totiž ak sa systém zrúti, bude to jednoznačne jeho chyba a má po voličoch. Tí ostatní, akože odborníci vrátane ministra Krajčiho, stále sú iba „pricmrndávači."

Veľa sa hovorí o prichádzajúcom období chrípok. Skutočne sa tým situácia natoľko zhorší?

ČLÁNOK  POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE