Pocítil ste nejaké vedľajšie účinky?

Okrem miernej bolesti v mieste vpichu prakticky žiadne.

Ste trojnásobný exminister zahraničných vecí a dlhoročný diplomat. Ako vnímate, že expremiér počas cesty do Budapešti, kde rokoval o testovaní vakcíny Sputnik V, nevyužil služby našej diplomacie?

Nahnevalo ma to! V Maďarsku máme veľmi skúseného diplomata. A v každej normálnej krajine, keď ide vládny predstaviteľ do zahraničia, tak zamieri priamo na svoje veľvyslanectvo. To je tam od toho, aby mu so všetkým pomohlo a aby mu podalo najčerstvejšie informácie o politickej situácii.

POLITIKA: EDUARD KUKAN
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Čo ma však pobúrilo ešte väčšmi, bolo vyjadrenie poslanca Gyimesiho, ktorý vyhlásil, že neúčasť našich diplomatov bola predpokladom úspechu misie. Čo má toto znamenať? Nehorázne vyhlásenie, ktoré uráža všetkých slovenských diplomatov a ja si nespomínam, že by sa niekedy v histórii udialo niečo podobné.

Na sociálnej sieti ste v kontexte zmienených udalostí zverejnili pomerne ostrý status, v ktorom ste sa pýtali na základe akého poverenia rokoval minister financií v Moskve a v Budapešti. Budem vás citovať: „To aj všetci ďalší členovia vlády si myslia, že slovenskí vedci sú idioti a preto musel požiadať o pomoc svojich priateľov Orbána a Szíjártôa? Slovenská verejnosť si zaslúži zrozumiteľné vysvetlenie! Čím skôr, tým lepšie!" Uspokojila vás odpoveď, že expremiér iba dokončil to, čo začal?

Neuspokojila. Ak teraz príde Robert Fico a povie, že ide dokončovať niektorú z vecí, ktoré začal, bude to v poriadku? Samozrejme, preháňam, no v momente, keď pán Matovič prestal byť predsedom vlády, jeho agenda sa skončila. Reči typu „prečo ma títo navoňavkovaní diplomati kritizujú, veď ja iba zháňam veci potrebné na záchranu životov" sú veľmi nebezpečnou demagógiou. Práve počas pandémie a v ťažkých časoch sa treba správať disciplinovane a postupovať tak, ako sa postupovať má.

Slovenský expremiér Igor Matovič a maďarský premiér Viktor Orbán
Zdroj: Benko Vivien Cher

Pozrime sa na veci pozitívnejšie. Dobré vzťahy so zahraničnými politikmi sú vždy výhodou. Prinesú nadštandardné vzťahy medzi Orbánom a Matovičom aj nejaký konkrétny prínos slovensko-maďarskému spolužitiu na území našej krajiny?

Priateľské vzťahy medzi štátnikmi sú vždy veľmi dôležité. Osobné priateľstvá by sa však mali využívať pre dobro krajín. Dobrá atmosféra, ktorá pretrváva v slovensko-maďarských vzťahoch, sa týmto upevňuje, čo je dobré.

Všetko, o čom sa dnes zhovárame, je viac či menej spojené s ruskou vakcínou Sputnik V. Jej problémom je certifikácia na území EÚ. Požehnanie Sputnik zatiaľ nedostal od EMA ani od ŠÚKL, pričom kameňom úrazu je nedodanie potrebných materiálov. Prečo je taký problém získať od ruskej strany potrebné podklady?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE