Pochádzajú z akademickej pôdy, je ich sedem a píšu dipolomové práce na objednávku. Ako sa dali dokopy, komu diplomovku za peniaze vypracujú a komu nie? Aj to sa dozviete v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Koľko vás v tíme je a aké je zloženie?

– V stálom tíme je nás sedem, ak treba, vypomáhajú nám externí autori. Pracujeme v zložení 4 ženy a 3 muži.

Keďže ide o spoluprácu, musíte sa stretávať aj fyzicky, alebo ste z rôznych miest?

– Sme z rôznych miest, celú komunikáciu riešime intranetovo a telefonicky.

Ako ste sa dali dokopy?

– Najprv sa stretli dve autorky, ktoré pôsobili na trhu samostatne už od jeho začiatku. Po čase sa vytvorila potreba rozšíriť tím z dôvodu vyššieho počtu objednávok.

Čo bolo podmienkou spolupráce?

– Autori musia byť buď doktorandi, alebo musia mať už ukončené vysokoškolské štúdium III. stupňa, teda buď PhD. študenti, alebo post PhD. študenti. Musia ovládať angličtinu na profesionálnej úrovni. Vyžadujeme zodpovednosť, čestnosť, dodržiavanie termínov a dobrú znalosť štylistiky.

Ako máte legislatívne vyriešené príjmy?

– Sme legitímne založená spoločnosť zapísaná v OR SR v súlade s platnými zákonmi. Služby fakturujeme v súlade s naším predmetom činnosti.

Robíte to popri inej práci?

– Všetci z nás pôsobia buď interne, alebo externe na akademickej pôde.

Na ktoré odbory sa zameriavate, aký je váš cenník?

– Ide o všetky odbory humanitného smeru. Podklady k bakalárskym prácam stoja od 500 do 800 eur, k diplomovkám od 700 do 1200, podklady k rigoróznym prácam od 900 do 1600 a k dizertačným prácam od 1500 eur.

Existujú vo vás nejaké morálne výhrady pri písaní týchto prác?

– Z morálnych dôvodov odmietame medicínske, farmaceutické a technické smery. Tiež si vyhradzujeme právo odmietnuť niektoré citlivé témy v iných odboroch. Morálku neriešime, pretože študent si musí tri alebo päť rokov v škole odsedieť, absolvovať veľa skúšok, ako aj štátne skúšky. To, že mu pomôžeme s napísaním záverečnej práce, nevnímame nijako kriticky.

Tiež sa však stretávame s typom klientov, ktorým odmietneme vypracovať podklady, pretože podľa nás nespĺňajú kritériá kladené na študenta vysokoškolského štúdia. Robíme to, samozrejme, taktne, ale v tomto smere sme neústupčiví.

Ako vyzerá váš profilový záujemca?

Je to buď pracovne vyťažený človek na pozícii od stredného manažmentu vyššie, alebo externí študenti, ktorí študujú popri zamestnaní, alebo klienti, ktorým záleží na kvalite, ale sami sa nenarodili s „básnickým črevom“.

Koľko prác približne v najsilnejšnom období napíšete?

– Jeden autor dokáže napísať 3 až 4 kvalitné podklady k diplomovke za mesiac. Mesačne vyprodukujeme určite najmenej 20 podkladov. Poskytujeme tiež konzultácie a poradenstvo, doslova zastávame funkciu vedúcich prác, pretože ich prístup sa v posledných rokoch zhoršil.

Sme si istí, že keby bolo dosť kvalitných vedúcich prác, ktorí sa študentom venujú, tak by sa aj vysoký dopyt po podkladoch na práce zredukoval. Chyba je v celom systéme.

Porušujú zákon?

„Ak niekto označí svojím menom záverečnú prácu, ktorú nevytvoril vlastnou duševnou tvorivou činnosťou, porušuje autorský zákon,“ hovorí právnik Leo Vojčík. Ak takto označenú prácu odovzdá na splnenie školských povinností, porušuje napr. vysokoškolský zákon. Ten, kto úmyselne neoprávnene užíva vedeckú alebo umeleckú hodnosť alebo titul absolventa vysokej školy, pácha priestupok, za ktorý možno uložiť pokutu.

(r)

Máte s podobným prípadom skúsenosti aj vy?

Formulár otázok a odpovedí

24.04.2014 09:59 Hlupy Janko:
No dobre a pozrel sa na to a niekto z druhej strany? Komu bol, kedy a kde tak strasne potrebny vami tolkok ospevovany titul? Aku cast studijnej prace na vysokej skole pokryva? Tu pracu si predsa musi obhajit, to znamena, ze si ju musi tak ci tak nastudovat. Co statne skusky z predmetov? Tie su tiez opajcnute --ustne? Ved to neberte tak vazne. Clovek moze mat 10 titulov ak v praci robi h*vno vyhodi ho kazdy normalny zamestnavatel a ked ho nevyhodi, lebo je tak kvoli tlacenke, tak by ho nevyhodil ani bez titulu. Nechapem preco su ludia stale tak zaslepeni titulmi, ved uz sa manzelky neoslovuju pani inzinierova alebo pani doktorova. Vy co ste si porobili poctivo skoly neplacte nad tym, ze ten co odpisoval alebo si dal spravit diplomku ma vyssi plat, ale placte nad tym, ze ste nespravili dost na to aby ste mali rovnaky alebo vyssi prijem ked ste lepsi (teda podla Vas). Titul nikoho nikdy nezachranil.

08.04.2014 14:07 lala:
Ja som si diplomovku písala sama. Aj všetky labáky okolo toho, analýzy, skúšky, všetko som robila bez akejkoľvek pomoci. Mala som len konzultácie s vedúcim DP. Nuž asi sa dosť zmenila doba, teraz je moderné si za to zaplatiť a nepohnúť prstom.

08.04.2014 14:08 Modrofúz 2013:
Nuž, máme tu politicko-ekonomický systém, v ktorom sa dá kúpiť všetko, úplne všetko. Morálka nie je dôležitá, dôležitá je ponuka a záujem. Základné to atribúty tohoto systému. Nie je dôležité niečo vedieť, dôležité je mať peniaze. Nie je dôležité pracovať na sebe, mať zásluhy osobne vydreté. Dôležité je, že je možné si ich kúpiť. Načo sa namáhať, keď sa to dá kúpiť. A tak nech sa prašuľky hýbu. Lebo len hýbajúce sa prašuľky vytvárajú ďalšie prašuľky, a tie ďalšie. A nalepšie sa má nakoniec ten, ktorý je na vrcholku tejto prašuľkovej pyramídky. Vivat Slovakia, vivat slovenské vysoké školstvo.

08.04.2014 12:58 ony:
Problem je tu pekne viditelny v neschopnosti niektorych skolitelov viest studentov pri pisani zaverecnych prac. Tito ludia akurat zaplnili dieru, ktoru vytvorli neschopni skolitelia bez zaujmu. Kazdopadne problem je komplexnejsi, ako napr. aj zbytocne statnice a vytazenost skolitelov prac a mnohe ine

08.04.2014 12:45 martin:
Mohli by ste to uviesť na správnu mieru aspoň tým o diplomovky z akých oblastí ide. Nie je totiž možné aby ste vytvárali o všetkých študentoch rovnaký obraz, napríklad u absolventov technických škôl je problém podstatne zložitejší. Absolventi napríklad stavebnej fakulty robia veľkú časť diplomových prác vo výkresovej podobe, kde treba skutočne odviesť kopec práce a na tých výkresoch je to vidieť. Každý výkres je originál na konkrétnu stavbu, pajcovať sa nedá.

08.04.2014 11:45 JA:
Nie je to celkom fer voci tym, ktori si to oddru sami- ale viac to nie je fer k tej koncovke- vacskinou potom ti kseftari sa este aj skor dostanu k praci, ako ti poctivi / no nazvime ich do dnesnej doby - hlupi/. Ok. v pripade, ze ten clovek na to ma, len cas ho tlaci, ale su to vacisnou taki ti zazobanci, co na to maju, ale len sustaky, nie v hlave... To je realny obraz tejto prehnitej spolocnosti. Vo vedeni uradov a firiem politicki sasovia, s titulmi rozmaznani zbohatlici...

08.04.2014 11:09 Dada:
Je to otrasné. spomínam si na svoju DP - poriadne som sa potrápil. Nedala mi ani spávať . .

08.04.2014 11:09 Ferko:
Kamarátka píše diplomovky v Michalovciach pre fakulty pôsobiace v Michalovciach, (Sociálna práca, Masmediálna Fa, práce pre Dubnický inštitút a Ekonomickú Fa), ročne vyprodukuje cca 20-25 diplomoviek. Veľa zdaru nášmu školskému systému ...

08.04.2014 11:09 Andreas:
Celé je to nielen o salámizme vedúcich diplomových prác, ale aj o neskutočnej prehnitosti nášho vysokého školstva a o vysokom dopyte po takýchto "podkladoch" zo strany solventných študentov (manažérov, politikov a pod.). A to, že konkrétne tento v článku spomenutý tím sa zameriava iba na humanitárne smery, a na tie odbornejšie si netrúfa (technika, medicína, a i.), to ešte neznamená, že tam takáto ponuka neexistuje, i keď tam sú témy a podklady veľmi často zadávané odborníkmi z praxe... o to je to pre šikovných a fundovaných spracovateľov výnosnejšie. Nehovoriac už o tom, že neraz to už majú pre tých "správnych" záujemcov, ktorí to dokážu dostatočne "oceniť," pripravené v šuplíku i samotní vedúci DP...

08.04.2014 11:08 lujza:
Dalo by sa to cakat, marketingovo je to super postreh - diera na trhu, vytazeni skvelo zarabajuci ludia, ktori pracuju na vysokych postoch. Tlieskam ludom co to vymysleli. Z moralneho hladiska je to uz horsie. Pravnicky ale neviem ci je to nejako skutocne podchytitelne a vymozitelne, nikto predsa pri ziadnom cloveku pisajucom pracu nesedi ako jeho svedok. Ked si clovek pracu obhaji, vie co v nej je napisane a vie v problematike chodit...myslim, ze to nie je zistitelne, ze to pisal niekto iny. Ako spominali, pisu prace len ludom, ktori uz maju vzdelanie a aj tituly.

Nájdených 13 záznamov, zobrazujem 1 až 10.[<<<] 1, 2 [>>>]