Aktuálne je stále najpálčivejšia téma koronavírus. Ako Slovensko zvláda pandémiu po zdravotníckej stránke?

Myslím si, že veľmi dobre. Na rozdiel od okolitých krajín máme nižší počet nielen nakazených, ale i úmrtí. Vďaka účinným a značne skoro prijatým opatreniam sa nám našťastie veľká vlna nakazených vyhla. Tým pádom aj naše nemocnice, prípadne iné zdravotnícke zariadenia nečelili takému náporu a boli schopné nakazených pacientov prijať a začať s liečbou.

Uprednostňovala ste striktné opatrenia ako tímlíderka SaS pre zdravotníctvo, alebo skôr progresívnejšie otváranie prevádzok?

Ekonomika a zdravie ľudí spolu úzko súvisia. Slovenské zdravotníctvo, ktoré je financované z daní je niekoľko rokov podfinancované a vo veľmi zlom stave. Preto ešte menej peňazí, by znamenalo ešte väčšie prehĺbenie problémov. Zároveň netreba opomenúť ani to, že zlá ekonomická situácia ľudí môže viesť k mnohým zdravotným problémom. Napríklad viac stresu vplýva na nárast psychických i srdcovocievnych chorôb. Samozrejme životy ľudí sú najdôležitejšie. Som ale za rýchlejšie otváranie ekonomiky za dodržania prísnych hygienických štandardov.

Aká je v tomto smere v koalícii situácia? Medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom bol pomerne značný spor, ktorý dosť znepokojoval voličov koaličných strán...

Niektoré opatrenia boli zbytočne dlhšie, ničili ekonomiku, a tým pádom budúcnosť miliónov podnikateľov a zamestnancov, budúcnosť rodín. V dôsledku pôjde aj do zdravotníctva menej peňazí, čo ohrozí ľudí. Richard sa ozýva veľmi správne a rozumne. Stačí, ak pán premiér nebude brať iný názor podložený argumentami ako osobný útok. Zároveň verím, že pre túto krajinu sa nemôže stať nič lepšie, ako to, že vo vláde je strana, ktorá je odhodlaná za svoje presvedčenie a program bojovať. Veď aj tak nakoniec všetko, o čom Richard Sulík hovoril sa potvrdilo - kolóny, zrýchlenie fáz, otváranie terás a obchodov...

Musíme po 12 rokoch kradnutia a vlády mafie konečne priniesť zmeny. Zreformovať justíciu, naštartovať ekonomiku či nastaviť zdravotníctvo tak, aby nám tu nezomierali ľudia zbytočne. Toto je mandát s ktorým sme do vlády vstupovali, nie kvôli funkciám a aby sme sa navzájom na seba všetci usmievali a hovorili si, ako sa máme radi. Zároveň však zostávame lojálni a podporujeme pána premiéra.

Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) sa rozpráva s novinármi počas 6. rokovania parlamentu o programovom vyhlásení vlády.
Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) sa rozpráva s novinármi počas 6. rokovania parlamentu o programovom vyhlásení vlády.
Zdroj: Jaroslav Novák

Nebojíte sa, že by sa po takýchto prekáračkách mohli vzťahy v koalícii naštrbiť tak, že by sa mohla vláda rozpadnúť? Dokonca žeby hrozili predčasné voľby?

Som presvedčená, že vláda vydrží. Ľudia nám veria, že sa o nich postaráme lepšie, ako predošlá vláda. My v SaS nezradíme ani svoje presvedčenie ani hlasy našich voličov.

Aj vy ste sa už dostala do sporu. Kvôli pripomienkam z oblasti zdravotníctva ste nehlasovala za PVV. Ako zásadný bod vám v PVV vadil unitárny systém zdravotného poistenia. Viete ľuďom vysvetliť prečo?

Programové vyhlásenie vlády obsahuje zámery, na ktoré som opakovane upozorňovala, že s nimi nesúhlasím a sú v rozpore s princípmi, ktoré som ako poslankyňa parlamentu dlhodobo zastávala a na základe ktorých som dostala hlasy vo voľbách.

Konkurencia, ako jediná má vplyv na cenu a kvalitu. Iba obava, že prídete o klienta (v tomto prípade poistenca) a ten odíde k lepšej alebo lacnejšej konkurencii, vás dlhodobo núti snažiť sa byť lepší ako ,,súper“ a teda buď ponúkať lepšie služby za rovnakú cenu, viac služieb za rovnakú cenu, alebo rovnaké služby za nižšiu cenu. To je ten konkurenčný boj. Akonáhle túto súťaž odstránime, štátni úradníci a nominanti nebudú mať dôvod zlepšovať sa, lebo poistenci nebudú mať kam utiecť ,,za lepším”. Lepšie nebude. Ani iné nebude. Nebude existovať žiadna možnosť voľby, len povinnosť platiť.