Stretnutie plné hlbokých dojmov! Tak by sa dalo označiť prijatie prezidenta Andreja Kisku pápežom Františkom vo Vatikáne. O tom, že išlo o špeciálnu príležitosť, svedčil aj neštandardne dlhý čas, ktorý si Svätý Otec na slovenskú hlavu štátu vyčlenil - namiesto obligátnych pätnástich strávili spolu štyridsať minút. Popri mnohých témach do popredia vystúpila najmä diskusia o odvolanom arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi.

Čo ste povedali na úvod pápežovi?
- Pozdravil som ho nielen od všetkých veriacich zo Slovenska, ale od všetkých občanov našej krajiny. Vyslovil som obrovské prianie, keby mohol zavítať do našej krajiny.

Zareagoval na to?
- V prvom rade sa poďakoval. Aj on pozdravil všetkých ľudí Slovenska. S návštevou je to, pravdaže, zložitejšie. Má plný program, takže uvidíme.

Nepadlo aspoň približne, či príde, alebo nepríde?
- Nepadlo. Jeho program je skutočne veľmi plný, ale povedal, že by veľmi rád prišiel.

Kiska na návšteve pápeža: Za toto si vyslúžil uznanie Františka

Ako na vás pôsobil, keď ste sa s ním stretli?
- Bol to zvláštny pocit. Keď som k nemu išiel, nemal som pocit, že idem za nejakým politikom, ako zvyknem chodievať. Mal som pocit, akoby som išiel za svojím otcom, ktorého som roky nevidel. Vedel som, že prídem za človekom, ktorý ma bude počúvať, ktorý bude ku mne otvorený, ktorý mi bude chcieť aj poradiť a vyjadriť svoj názor na to všetko, čo sa deje. Presne taký aj bol. Zaujímal sa o Slovensko, zaujímal sa o to, čo nás trápi. Vyjadril aj ľútosť nad niektorými vecami, ktoré sa možno nedejú presne tak, ako by sa mali.

Napríklad?
- Niektoré detaily by som si nechal len pre nás. Náš rozhovor bol plný emócií a nesmierne hlboký.

O čo sa zaujímal zo Slovenska najviac?
- Diskutovali sme o úlohe cirkvi ako inštitúcie, ktorá v dnešných zmaterializovaných časoch by mala prinášať do spoločnosti základné ľudské hodnoty - odpúšťanie, lásku, slušnosť, porozumenie. To je práve úloha cirkvi, ktorú aj on tak veľmi potvrdzuje.

Spoločne ju vnímame ako veľmi dôležitú v dnešnom nie jednoduchom svete. Diskutovali sme aj o otvorenosti cirkvi, že nesmie byť uzavretá sama medzi sebou, ale musí byť otvorená a maximálne prístupná k ľudom a starať sa o týchto ľudí. Veľká diskusia bola o viere. Sám som mal skúsenosti z Dobrého anjela, keď som sa stretol s rodičmi, ktorým zomreli malé deti. Pochopil som, ako je viera nesmierne dôležitá.

Sú veci a javy v živote, keď sa nemáme o čo oprieť. Človeku, ktorý nemá vieru, sa stráca jedna obrovská opora v živote. Viera je niečo, čo je potrebné pre človeka. A pápež sám vo svojej encyklike o viere a potrebe viery hovorí.

Diskutovali sme aj o arcibiskupovi Bezákovi. Dlho sme o tom diskutovali. Diskutovali sme o problémoch, ktoré nás na Slovensku trápia. A som veľmi rád, že po rozhovore s pápežom sa potvrdili očakávania, s ktorými som tam išiel. Že je to človek, na ktorého my všetci môžeme byť nesmierne hrdí a želať mu nesmierne veľa síl a ochoty bojovať za lepší svet.

O arcibiskupovi Bezákovi padla aká reč?
- Arcibiskup Bezák je vnútornou záležitosťou cirkvi a ja by som nerád rozprával o všetkých detailoch, o ktorých sme sa rozprávali. Považujem za slušné a zdvorilé, aby som nevyjadroval to, o čom sme sa rozprávali. Ale je o ňom informovaný, vie o ňom a zaujíma ho tento príbeh.

Rozprávali ste sa o referende, ktoré prebehlo vo februári?
- Nie, rozprávali sme sa len o úlohe cirkvi ako takej. Diskutovali sme o krstoch pre deti, ktoré sa narodili slobodným matkám. Diskutovali sme o svätom prijímaní pre manželov, ktorí už spolu nežijú, ktorí sú rozvedení.

Vedel niečo o Slovensku?
- Základné informácie pravdaže mal, ale veľmi počúval o tom, koľko veriacich ľudí je u nás. A hlavne ho zaujímalo, čo občanov Slovenska trápi.

Viete o tom, že arcibiskup Bezák je v Ríme?
- Už som sa o tom dozvedel. Včera som o tom nevedel, dnes už viem z médií, že je tu v Ríme.

Čiže ste sa nestretli?
- Nie, nestretli. Dnes sme sa nestretli určite.

Keby ste sa stretli, vedeli by ste odovzdať nejaké posolstvo od pápeža?
- Komunikáciu, ktorá je vnútri cirkvi, nechávam na nich. Ale som veľmi rád, že Svätý Otec je o tomto informovaný. O arcibiskupovi Bezákovi pápež určite vie.

Máte pocit, že sa Slovensko dozvie, aký osud stihne arcibiskupa Bezáka, možno pozitívnejší, ako má teraz?
- Nebudem komentovať.

Čo vám zo stretnutia utkvelo v pamäti najviac?
- Ako ho trápi, keď jeho slová o tom, ako by mala cirkev vyzerať, niekedy neprídu až tam dole, kde by mali byť. Medzi veriacimi a farármi.

Pripravovali ste sa nejako špeciálne na stretnutie s pápežom?
- Áno, stretával som sa s mnohými ľuďmi na Slovensku. Pýtal som sa, čo by odkázali. Stretával som sa s ľuďmi, ktorí sú dennodenne v kostole, s ľuďmi, ktorí do kostola toľko nechodia, ale sú silno veriaci. Bol som s farárom malej farnosti, ktorá má okolo 1 200 veriacich. Diskutoval som s ním o tom, že čo by sa spýtal pápeža, čo by mu chcel povedať, keby sa s ním stretol. Prečítal som si jeho encykliku. Veľa som sa pripravoval, pretože som vedel, že aj pre mňa, pre našu krajinu a pre našich veriacich je takéto stretnutie nesmierne cenné. Odchádzam skutočne plný hlbokých dojmov.

Stretnete sa s pánom Bezákom v najbližšom čase?
- Ak bude možnosť, nevidím dôvod sa s ním nestretnúť.

Všetky cesty vedú do Ríma...

Ako sme vás informovali už v štvrtok, Róbert Bezák pricestoval do Ríma práve v čase, keď aj slovenský prezident. Ako sa vyjadril, rovnaký termín má byť len náhoda. Ani prezident netušil, že Bezák pricestoval do Ríma, dozvedel sa o tom až z našich novín. „V štvrtok som o tom nevedel, dnes už viem z médií, že je tu v Ríme,“ povedal.

Bezák sa denníku Plus JEDEN DEŇ v stredu bezprostredne po prílete do Talianska zdôveril, že z celej situácie okolo jeho osoby začína byť nervózny, pretože sa veci nehýbu. „Mám tu niekoľko stretnutí. Rád by som vedel, čo bude so mnou v budúcnosti, na čo mám mandát,“ zdôvodnil svoj príchod do Ríma.

Exkluzívny pohľad do zákulisia návštevy vo Vatikáne

Kým oficialít je počas štátnických akcií požehnane, my sme sa počas návštevy prezidenta Kisku v Ríme pozreli na zopár zaujímavých detailov.

Stretnutie s pápežom si vyžiadalo aj špeciálne prípravy. Kiska stál ráno pred dilemou, akú kravatu si na zvláštnu príležitosť vybrať. Napokon sa rozhodol pre čiernu bodkovanú. Celý čas si mohol užívať jazdu na luxusnom Masserati, ktoré poskytla talianska strana. Po stretnutí s pápežom si to Kiska namieril do Baziliky sv. Petra. Turisti spozorneli v momente, keď ich policajti začali odtláčať od pamiatok.

„Pozrite sa, diplomatom dovolia dotýkať sa,“ posťažovali sa dámy z Nemecka, keď sprievodkyňa vyzvala Kisku, aby sa dotkol nohy na soche sv. Petra.

Prezident, ktorý pápežovi venoval pozlátenú knihu s fotografiami z celého Slovenska, sa pri jej odovzdávaní pápežovi pochválil, odkiaľ pochádza. „To sú hory, kde ja osobne bývam,“ povedal listujúc. „A tu presne bývam. Nebývame v hlavnom meste, ale v týchto nádherných Tatrách,“ dodal. Pápež si pre Kisku pripravil ako dar vlastnú encykliku.