Blackout Slovenska na spôsob Igora Matoviča by znamenalo trojtýždňové úplné vypnutie všetkého, bez čoho ľudia na Slovensku dokážu existovať. Premiér ešte v stredu hovoril o obmedzení pohybu na Slovensku o 90%. Do práce by chodili len tí, ktorí tak kvôli udržaniu chodu krajiny musia urobiť. "Aby to fungovalo, musí byť udržaný vojenský poriadok,"povedal s tým, že ľuďom by dal príležitosť sa na to pripraviť.

Proti Matovičovmu nápadu sa postavili jeho koaliční partneri aj odborníici. Podľa premiérových slov by o takej vážnej otázke mali hlasovať práve občania, neprezradil však, akým spôsobom. Na sociálnej sieti sme sa preto opýtali našich čitateľov, čo si o vypnutí Slovenska myslia. Do nášho prieskumu sa zapojilo  4900 čitateľov a vyjadrili svoj názor.

 

Čo si Slováci myslia o blackoute?

Názory našich čitateľov sa od seba v zásade veľmi nelíšili. Prevažnej väčšine sa vypnutie Slovenska nepozdáva a nechcú, aby takým spôsobom premiér experimentoval s občanmi.

"Môže to mať katastrofálne následky,"napísala o blackoute Katarína.  Jakub jej dal za pravdu. "Sme závislí od zahraničných ekonomík, takže náš blackout by nám problém nevyriešil."

Aj napriek tomu, že v komentároch prevládali najmä negatívne postoje k vypnutiu Slovenska, našli sa aj takí, ktorí Matovičov plán schvaľovali. "Určite uzavrieť celé Slovensko, inak tá maličká krajinka vymrie,"napísala Nikola. "Teraz hovoríte nie, lebo je ešte relatívne málo nakazených (o ktorých vieme), ale ak sa to číslo bude rapídne zvyšovať, tak budete iného názoru. A presne o tomto pán premiér hovorí,"myslí si Denisa.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas 6. rokovania vlády SR v Bratislave 31. marca 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas 6. rokovania vlády SR v Bratislave 31. marca 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Iní si zas myslia, že by sa mohlo ujať skôr lokálne "vypnutie" najviac postihnutých území tak, ako to spravili napríklad v susednom Česku. "Možno niekde u nás bude potrebný lockdown (lokálne dočasné vypnutie), ale určite nie blackout. Aj v Číne a Českej republike vypli len lokálne územie a nie celý štát. Hlavne bez paniky, pán premiér," odkázal Pavel.

Niektorí zas Matovičovi posielali tvrdé odkazy. "Normálne zmýšľajúceho človeka by taķáto hrozná a nebezpečná myšlienka ani vo sne nenapadla," odkázal premiérovi Vladimír. "Dala by som mu moju terajšiu výplatu (na ktorú ešte len čakám), aby sa spamätal z krutej reality,"dodala Zuzana. "Vypnite premiéra, prosím,"odkázala Jarka.

Iní si zas myslia, že v tomto prípade by mali rozhodnúť odborníci. "Váženi spoluobčania! Toto nie je kvíz. Nechajme rozhodnúť odbornikov a následne parlament, ktorý sme si len nedávno zvolili,"napísal Karol.

Viac komentárov nájdete v galérii