Ako si spomínate na úspech Markízy. Vybudovali ste z nej najúspešnejšiu televíziu. Aké to bolo pre vás obdobie?

Markíza bol najúspešnejší mediálny projekt na Slovensku v celej jeho doterajšej histórii – a je ním dodnes. Človek síce kráča stále dopredu, ale nedá sa ísť vždy len hore. Ak ste na Evereste, každý ďalší krok je krokom dole. Myslím si, že Markíza bola taký spoločný Everest pre všetkých, ktorí sa o jej zrod pričinili: osobnostný, profesionálny i ľudský. Pre mňa osobne to bolo najkrajšie obdobie v živote – aj keď ma neraz stálo 16 – 18 hodín každodennej práce a neumožnilo mi uchovať si v pamäti spomienky na to, ako moje deti rastú. Keďže v tom čase pracovala v Markíze aj Vierka, (vtedajšia exmanželka, poznámka redakcie) Palka s Líviou často vychovávala opatrovateľka a – vďaka pomerom, v ktorých sme žili, zabávali ochrankári. Jej úspech ovplyvnila v začiatkoch aj mimoriadne šťastná ruka pri výbere ľudí – na rozdiel od politiky, kde to bola skôr personálna apokalypsa.

Robili by ste dnes niečo inak?

Určite áno, ale asi je dobré, že ľudia nemajú možnosť cestovať do minulosti a naprávať svoje chyby – viete koľko nových by popri tom zase urobili? Markíza vyťažila z malého trhu svoje maximum a okrem slušných ekonomických výsledkov sa rozhodujúcou mierou pričinila aj o zmenu pomerov na Slovensku. Nedovolila aby sa na ňom udomácnila „demokracia mečiarovského typu“ ktorá by nás nadlho – ak nie natrvalo – vylúčila s európskeho integračného procesu a medzinárodnej akceptácie.

Jej príbeh je plný paradoxov, súbojov, napätia, šokujúcich zvratov, radosti i trpkých sklamaní. Napokon, čoskoro sa o tom budete môcť presvedčiť – kniha o Markíze (teda jej prvý diel) je už pod názvom Markíza, politika a mafia v príslušnom vydavateľstve a svetlo sveta uzrie v druhej polovici októbra.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Pojednávanie vo veci zmenky Na obr. Pavol Rusko
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Keď to bol taký úspešný projekt, prečo ste sa nakoniec rozhodol predať všetky podiely čo ste v nej mal?

Z Markízy sa najskôr všetci smiali a potom nám ju chceli všetci zobrať. Licencia, ktorú sme dostali v roku 1995 bola na 12 rokov a po vytlačení našej strany z vládnej koalície a jej nahradením klubom „nezvislých poslancov“ okolo Lintnera a Malchárka v roku 2005 bolo jasné, že nemilosť, do ktorej som po mojom odchode z vlády upadol sa premietne aj do tzv. licenčnej rady. Tá totiž o predĺžení našej licencie rozhodovala a nominanti SDKU, KDH a SMK v nej mali prevahu. Spolu s vtedajšou manželkou Vierkou sme boli vopred informovaní, že ak náš podiel v Markíze nepredáme, licencia predĺžená nebude. Pokiaľ sme teda nechceli, aby nám zostali len bezcenné budovy a televízne štúdiá, museli sme konať...

Pokračovanie na ďalšej strane.