A čo ich vzťah? Aký podľa vás je?

Ich vzťah nevyplýva z ideovej organizácie alebo rozličností, ale z toho, že Fico sa cíti byť ohrozený aj na osobnej slobode pre skutky, ktoré spáchal. A tie skutky reálne existujú. Je vec orgánov činných v trestnom konaní, ako ich uzatvoria. Fico preto v Smere potrebuje predsedu, ktorý ho bude brániť. A Pellegrini nie je tou osobou. Samozrejme, skupina nespokojných straníkov chápe celú situáciu a chcú aj seba dostať spod tlaku, ktorý sa vyvíja z vnútra strany, ale aj z jej okolia. Preto hľadajú kompromisného šéfa, ktorý by vedel získať naspäť postavenie strany. Fico však Smer doviedol k štyrom porážkam.

Akým?

Prehral boj o miesto prezidenta, ústavného sudcu, regionálne aj parlamentné voľby. V týchto súbojoch sa neosvedčil ako líder. Ak nedôjde k dohode medzi ním a Pellegrinim, vzniknú dve strany. V prípade hľadania kompromisu by sa však predsedom strany musela stať tretia osoba. Ak sa ním stane jeden z nich, už to nebude kompromis, ale výsledok súboja. Ak Fico padne, Smer sa udrží v istej podobe. Ak nepadne, vznikne nová strana. A nielen Pellegrini, ale aj veľká skupina z vedenia strany zo Smeru odíde.

Myslíte, že Smer by vznik novej strany pod vedením Pellegriniho ustál?

Myslím si, že Fico svoj čas v politike premeškal. Mal odísť minimálne pred šiestimi rokmi, keď to bolo preňho ešte vyhovujúce. Čím ďalej, tým viac sa ukazuje celé pozadie strany. Nielen vnútorná organizácia, ale aj ekonomické a obchodné prepojenia, rôzne zoskupenia a skorumpovanosť takmer všetkých štátnych inštitúcií. Veď to je už na úrovni zrady štátu. Fico si svoje chyby neuvedomuje, ale faktom ostáva, že strane dávno škodí. Rozdiel medzi ním a Pellegrinim je veľmi veľký, čo dokazujú aj výsledky volieb. Treba to vysvetliť jednostranne a Ficovi nedovoliť ostať.

Vladimír Mečiar
Zdroj: ČTK

Kedy sa podľa vás začal Ficov pád?

Fico prehral voľby, už keď kandidoval za prezidenta. Vtedy sa mal vzdať a odísť. Nie povedať, že ľudia hlasovali za to, aby ostal predseda vlády. O to sa predsa nehlasovalo. Hlasovalo sa o prezidentovi Fico a zistil, že má nedôveru občianstva. Vtedy sa volilo nie za Kisku, ale proti Ficovi. Odvtedy len padá a zbiera porážky na verejnosti, vo vnútri strany a všetko sa mu pod rukami rozpadá.

Ako vnímate to, že Pellegrini verejne vyzval Fica, nech odstúpi? Doteraz sa tieto veci riešili vnútri strany.

Hlavným katalizátorom boli voľby. Tie dokázali, že verejnosť ako vedúcu osobnosť strany uznáva Pellegriniho. Aj napriek tomu po nich Fico povedal, že predsedom strany ostáva on. Nepýtal sa na to nikoho vnútri strany, nedal demokracii ani straníkom voľný priebeh. Dnes Pellegrini nie je sám. Fico bol kedysi cesta k vysokým funkciám, no dnes je skôr dôvodom, prečo ľudí z týchto funkcií vytláčajú. Ak mu ide o stranu, odíde. Ak o seba, počká, kým ho vylúčia.

Ako to teda hodnotíte?

Samozrejme, že Pellegrini musel niečo povedať na verejnosti. Je po voľbách a voliči očakávajú nejaké riešenie. Do istej miery aj preto, aby sa obhájil, musí vystúpiť na verejnosti a niečo povedať. Na druhej strane Fico len naťahuje čas, to je jeho taktika. Pellegrini preto nemá inú cestu. Môže buď odísť do dôchodku alebo zabojovať o funkciu predsedu strany. Ak to vzdá, z hľadiska budúcnosti by to nemuselo byť zlé. Smer skončí a môžu vznikať nové strany.

Ako vidíte budúcnosť strany, pokiaľ by sa Pellegrini stal predsedom Smeru?

Sociálny charakter Smeru musí ostať. Ak sa toho zbaví, príde o podstatu a stratí opodstatnenie. Ak prejde na liberálnu platformu, bude z neho iná strana. Čas ukáže zmenu charakteru strany a oslabenie politického vplyvu vôbec. Pokiaľ by bol predseda Smeru Pellegrini, tak spomalí pád strany, no ten eventuálne nastane. Musia vzniknúť nové subjekty s novými lídrami, ktorých je na Slovensku málo.

Zvýšil by sa Smeru koaličný potenciál v prípade odchodu Fica?

Dnes sú dvaja ľudia, s ktorými nikto nechce nič mať – Marian Kotleba a Robert Fico. Keď vezmete do úvahy Ficových koaličných partnerov - či už HZDS, SNS alebo Most-Híd - nikto sa s ním nechce ani len rozprávať. Nedodrží slovo, ostatným stranám len škodí. Preto sa koaličný potenciál Smeru zmenšuje a nikto s ním nechce nič mať.

Mohlo by vás zaujímať: