Slovensko má už vyše dvoch mesiacov novú vládu, ktorá vzišla po voľbách, v ktorých ste pôvodne chceli kandidovať aj vy. Ako hodnotíte súčasnú koalíciu?

Nech robím čokoľvek, nevidím reálne strany. Vidím iba skupiny ľudí, ktorí sa cez nejaký mechanizmus mediálneho pôsobenia dostali do vlády, majú názvy strán a tvoria koalíciu. Ale strany sú veľké skupiny ľudí ideovo a organizačne spojených s istými definovanými cieľmi.

Skúste byť konkrétnejší.

Ak mal Matovič v novembri len 45 ľudí, to nie je strana. SaS má dlhodobo počet kandidátov pod 150, pretože si napočítali, koľko funkcií by asi mohli obsadiť a ostatní sú im zbytoční. Vždy, keď je niekto otvorený niečomu novému, tak ho vyhodia zo strany. Sulíkova špecialita je narýchlo zvolať snem a vyhodiť straníka. On je samovládca, neuznáva demokratické korene. Ak zoberieme Kiskovu stranu, ledva sa prehrabali nad päť percent. Stále sa hľadajú. Za ľudí nemá ideové ani európske uplatnenie. Kollár svoju stranu založil, vedie ju a zároveň je jej brzda. A to spôsobom života, politickými názormi aj politickou orientáciou. Preto bude mať problém aj s akceptáciou v zahraničí.

Čo hovoríte na celkové vzťahy medzi vládnymi stranami?

- Nevedia komunikovať medzi sebou, koaličné strany nie sú ustálené. Ani obsahovo sa nemajú o čom rozprávať – chýba im zmysel aj obsah. Môžu zmierniť to, že nebudú na seba útočiť, ale nemajú dohodu medzi sebou o tom, čo bude ďalej. Práve preto, že stavajú na represii, nemajú vypracované jasné ciele a vo svojich programoch naznačili veci, ktoré nikdy nevyriešia, lebo na to nie sú zdroje. Vedeli, že sľubujú, čo im nikto nesplní.

Na fotkách je byvalý politik Vladimír Mečiar ktorý sa vyjadruje o súčasnej situácií v strane Smer-SD.
Na fotkách je byvalý politik Vladimír Mečiar ktorý sa vyjadruje o súčasnej situácií v strane Smer-SD.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

A čo odkazy cez médiá, ktoré si v ostatnom čase tak často adresovali Igor Matovič a Richard Sulík?

Nie sú správne a sú zbytočné, pretože nič neriešia. Ak vezmem ústavné postavenie, ústava hovorí, že pravdu má Sulík. Predseda vlády nemá čo hovoriť ministrovi do jeho rezortu. Ústava mu to doslova zakazuje. Politicky to znamená, že kooperácia vo vnútri koalície nie je produktívna a nerozoberá témy s istou perspektívou. Každý ťahá iným smerom a upúšťa od svojich predošlých sľubov alebo modifikuje. Vezmime si napríklad Kollárove byty.

Vydrží podľa vás koalícia celé volebné obdobie?

Nemyslím si. Vidím to maximálne na dva roky. Dôjde aj k rozkladu v parlamente, pretože to sú ľudia, ktorí sa prvýkrát stretli až tam. Sú to ľudia ideovo aj názorovo úplne rozbití.

Má naša politická scéna momentálne silného lídra?

Na politickej scéne chýba silná osobnosť, ale aj minimálne dva subjekty. Ak má byť demokracia demokraciou, musí byť mechanizmus aj výkonný, aj kontrolný. Ak to nie je, tak to nie je demokracia. A tu také niečo nieto. Čiže tu sa tieto mechanizmy ešte len musia vytvoriť a teraz je medziobdobie, v ktorom sa vznik týchto subjektov bude realizovať a hľadať. Je to príležitosť, no veľmi zradná. Na každé voľby je veľmi veľa tých, ktorí sa cítia vyvolení, no málo tých, ktorí sú povolaní. Silné osobnosti niekde sú. Musia dostať šancu vzniknúť, dostať možnosť zakladať subjekty, prejaviť sa a vstúpiť do súťaže.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane