S nadšením sa nestretli nielen návrhy jeho ekonomických riešení, ale masívny odpor zo strany politikov zažíva aj v prípade nájomného bývania. Do karát mu nehrá ani podnikateľská minulosť s kontroverzným podnikateľom Vladimírom Poórom. Práve ten mal dlhé roky stáť v pozadí strany Smer–SD a predtým HZDS.

Najväčší konflikt v súvislosti s nájomnými bytmi ste mali s Richardom Sulíkom. Na sociálnej sieti ste sa vyjadrili, že je populista a jeho sociálny kvocient je nula. Nebolo to prehnané?

- (Smiech) Bola to reakcia na nejakú výmenu názorov, keď sa ma on snažil napasovať ku Kotlebovi. Bola to primeraná reakcia, primeraná odozva. Nemyslím si, že v tom treba hľadať senzáciu. My máme na tému nájomných bytov ideologicky iný pohľad. Pán Sulík tvrdí, že štát by sa nemal starať, ja tvrdím presný opak, že štát by mal ľuďom zabezpečiť dostupnosť bývania. Nástroje na to má a mal by ich začať používať.

Na margo vašich riešení sa objavilo veľa odborných reakcií, ktoré sa zhodujú v tom, že váš zámer je nerealizovateľný. Chýbajú odborníci a muselo by sa postaviť až 68 bytov denne.

- Ja som túto otázku neustále vysvetľoval. Výstavba modulových bytov je menej náročná než klasická „mokrá“ stavba. My si, samozrejme, uvedomujeme, že tu nie je 10-tisíc nezamestnaných stavbárov, ktorých by sme vedeli okamžite použiť. Firma v Nemecku, ktorá sa výstavbe modulových bytov venuje, dokáže ročne vyrobiť 4 a pol tisíca bytov. Ak sa bavíme o 25-tisícoch, tak sa bavíme o výrobe aj montáži, takže to je tak 6-tisíc ľudí. To je kapacita žilinskej automobilky Kia alebo trnavského Peugeotu. V tomto prípade ide o montáž, takže nehovoríme o stavbároch.

A čo odborníci? Ako ich chcete zabezpečiť?

- Na každom stupni realizácie sa bavíme o iných typoch odborníkov. Ten systém poznám a viem, že napríklad klasického majstra pri tomto type bytov nepotrebujete. Vyrábajú sa v montážnej hale. Na stavbu vám príde s namontovanou kuchynskou linkou, kúpeľňou a vy potrebujete urobiť len podlahy. Procesy, o ktorých hovoríte, sa odohrávajú v montážnej hale. Argument o odborníkoch v zásade neobstojí.

Štefan Holý strana Sme Rodina
Štefan Holý strana Sme Rodina
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO