Boli ste teda vizážista?

- Áno, ale venoval som sa skôr divadelnému a filmovému maskovaniu. Pôsobil som v divadle Nová scéna a spolupracoval som na muzikáli Dracula s Jozefom Bednárikom. Neskôr to prešlo do manažérskej roboty.

Ako ste sa dostali k školstvu?

- Práve v tom období som založil vzdelávacie projekty duálneho vzdelávania. Uvedomil som si, koľko veľa pravdy je na tom povestnom: „remeslo má zlaté dno“. Oslovil som školy a po troch rokoch sme pracovali až so sedemdesiatimi. Tak som sa k školstvu dostal a prešiel si ho, takpovediac, odspodu. Nikto by však nechcel, aby som ho ja strihal, lebo by dopadol tak ako ja. 

Prečo ste sa rozhodli práve pre projekty duálneho vzdelávania?

- Pred 18 až 20 rokmi, keď sme si založili firmu, sme si uvedomili, že potrebujeme nových ľudí. Tí, čo boli na trhu, nedosahovali schopnosti, ktoré sme potrebovali. Začali sme sa venovať študentom 3 a 4 ročníka. Efekt to malo taký, že mladí ľudia si začali zakladať vlastné podniky a zostávali v regiónoch. Z kaderníckeho biznisu sme sa postupne rozrástli na kuchárov, murárov a iné profesie. Dodnes sa pri tejto spomienke usmievam a som pyšný. Neskôr prišla požiadavka, aby som vstúpil do verejného života.

Prečo ste mali do verejného života vstúpiť práve vy?

- Pretože to bola jediná možnosť. Od riaditeľov som mal reakcie, že potreba legislatívnych zmien rastie a dostať sa do Národnej rady je jediný spôsob, ako ich predkladať.

Podarilo sa vám legislatívu zmeniť?

- Politický život v roku 2016 to zariadil tak, že sme boli v opozícii, takže väčšina návrhov nám bola zamietnutá. Ja som si teda našiel uplatnenie na bratislavskej župe, kde sme malú reformu realizovali. S novou vládou však konečne prichádza možnosť meniť veci na celoslovenskej úrovni.

Ak by ste sa stali ministrom, čo by bolo vašou prioritou?

- Zvýšiť kvalitu v školstve, je to univerzálne slovo, ktoré rád používam, pretože každý si pod ním vie predstaviť to, čo ho v školstve trápi a čo je treba zmeniť.

Branislav Gröhling
Branislav Gröhling
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY