Čo by krajine teda mohlo pomôcť?

Zmena v tom zmysle, aby do vlády prišli politici, ktorí nebudú nezodpovední populisti, ale ktorí budú zodpovednými politikmi, štátnikmi. Kľúčová vec je spravodlivosť, vymožiteľnosť práva a rovnosť pred zákonom. Lebo vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice len odhalila, akým spôsobom Fico a Kaliňák zneužívali mocenské inštitúcie, a to najmä políciu a vyšetrovateľov, ale aj prokuratúru a do istej miery aj súdy. S tým súvisí samozrejme aj obrovská korupcia a zneužívanie právomoci.

Ako vnímate postavenie Roberta Fica v súčasnej politickej situácii?

Ako stále veľmi silného a veľmi vplyvného, o čom svedčí to, že stranu má stále pod kontrolou. Videli sme to, keď boli pokusy o nejakú vzburu na východe. Jeho pozícia je stále veľmi silná a ja považujem dnešného premiéra Petra Pellegriniho skôr za bábku v jeho rukách ako za skutočne silného a nezávislého politika.

Hovorí sa, že premiér Peter Pellegrini uvažuje o svojom konci vo funkcii aj v strane. Myslíte si, že by bolo pre neho lepšie, keby zo Smeru odišiel a pridal sa k nejakej inej? 
Najlepšie by bolo, keby politici ako Fico a Pellegrini neboli pri moci. Niektorí síce možno považujú Pellegriniho za oveľa lepšiu alternatívu, ale osobne to tak nevidím. Nepovažujem ho za skutočne silného a autonómneho politika. 

Veríte teda, že budúcoročné voľby prinesú požadovanú zmenu?

Zmenu by mohli priniesť. Už súčasné prieskumy naznačujú, že dnešná koalícia nebude mať dosť na to, aby vládla. Otázka je, či budúca koalícia môže efektívne vládnuť a spolupracovať, keďže aj tam sú viaceré osoby, ktoré z hľadiska  efektívnej spolupráce môžu byť problémom. Reč je najmä o Kollárovi, Sulíkovi a Matovičovi. 

Okrem KDH pred desiatimi a viac rokmi žiadna z týchto strán neexistovala, SaS len vznikala. Je takáto opozícia schopnou alternatívou?
Viete, opozičné strany bojujú o toho istého voliča. To je vždy tak. Strany, ktoré sú si blízke a môžu spolupracovať v koalícii, na jednej strane sú potenciálni partneri, na druhej strane bojujú o toho istého voliča. Dnešné opozičné strany viac bojujú o toho istého voliča ako o voliča Kotlebu. Na jednej strane je prirodzené, že sa voči sebe vyhraňujú, že sa snažia pretiahnuť voličov k sebe, na druhej strane by to mali robiť tak, aby to neznemožnilo ich spoluprácu. Politici by mali byť dostatočne zodpovední na to, aby nerobili kroky, ktoré môžu znemožňovať spoluprácu opozície. 

Opýtam sa priamo. Ktorá zo súčasných strán je vám hodnotovo najbližšia?

Pre mňa programovo najbližšie sú dve strany. Strana Spolu a strana exprezidenta Andreja Kisku. Sem-tam sa stretávam aj s Mirom Beblavým, aj s Andrejom Kiskom, ale to, či ich pred voľbami nejak verejne podporím, bude závisieť od toho, ako to budú cítiť oni a ako to budem cítiť ja. Okrem nich sa sem-tam stretnem s Mikulášom Dzurindom, ale inak sa s ostatnými politikmi veľmi nestretávam. 

Exminister financií Ivan Mikloš.
Exminister financií Ivan Mikloš.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY