Vyhnúť sa téme, ktorá aktuálne hýbe celým Slovenskom, je nemožné. Kočnerovu Threemu a uniknuté správy z nej rieši asi každý. Správy naznačujú, že kontroverzný podnikateľ mohol mať vplyv na políciu, prokurátúru a možno aj na vládne špičky. Čo si o tom myslíte?

Myslím si, že to svedčí o tom, že Andrej Kiska mal úplnú pravdu, keď ešte ako prezident hovoril, že žijeme v mafiánskom štáte. Pritom tí, ktorí sú za to zodpovední, ho obviňovali z očierňovania a ohovárania vlastnej krajiny a aj mnohí nezávislí pozorovatelia si vtedy mysleli, že preháňa. Informácie vychádzajúce na povrch v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ukazujú, že to bolo horšie, ako sme si mysleli.

Kočner si podľa všetkého vypisoval napríklad aj s oligarchom Norbertom Bödörom, ktorý mu mal pomáhať s lustrovaním novinárov či prokurátorov..

Nechce sa mi rozoberať jednotlivé vyjadrenia a vety a ani špekulovať o tom, čo presne pravda je a čo nie. Dôležité je, že bez ohľadu na to, či a v akej miere Kočner vo svojich správach svoj vplyv zveličoval a veci fabuloval, sú tie odhalenia minimálne z hľadiska politickej zodpovednosti zúčastnených aktérov totálne diskreditujúce. O tom niet najmenších pochýb. Do akej miery ide nielen o politickú, ale aj trestnoprávnu zodpovednosť, to už musí ukázať nezávislé vyšetrovanie a nakoniec rozhodnutie súdov.

 

Čo si myslíte, prečo k danej situácii na Slovensku vôbec došlo?

Problémom je, že  Fico a Kaliňák tu za dlhé roky svojho pôsobenia konali v rozpore s verejným záujmom a relatívne úspešne obmedzovali a ničili profesionalitu a nezávislosť vyšetrovateľov, prokuratúry a súdnictva. Takže skutočnú zmenu a istotu vyvodenia dôsledkov môže priniesť len zmena vlády po voľbách. Veľmi jasne o tom svedčí aj Ficova reakcia na uniknuté informácie, jeho snaha ovplyvňovať vyšetrovanie a úkolovať premiéra, ministerku vnútra, prokuratúru, ba dokonca aj výbor parlamentu. 

Ako vnímate súčasnú politickú situáciu na Slovensku?

Na  jednej strane treba povedať, že keď sa pozrieme na okolité krajiny V4, tak na tom Slovensko určite nie je najhoršie. Za našu najväčšiu chybu považujem, že za tie dobré roky, lebo my sme mali od roku 2006 aj vďaka reformám dobré roky vysokého ekonomického rastu, veľkého prílevu peňazí do verejných zdrojov, sa prehajdákal aj čas, aj peniaze. Jednoducho je to stratená príležitosť. Žili sme z reforiem, ktorých efekt postupne vyprcháva, a nerobili sme nové, a teda ohrozená je najmä udržateľnosť pozitívneho vývoja v budúcnosti. 

Hoci pracuje už tri roky pre ukrajinského premiéra, politickú situáciu na Slovensku sleduje exminister financií Ivan Mikloš stále aktívne.
Hoci pracuje už tri roky pre ukrajinského premiéra, politickú situáciu na Slovensku sleduje exminister financií Ivan Mikloš stále aktívne.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY