Niekdajší kandidát na post hlavy štátu Maroš Šefčovič vstupom do kampane akoby mihnutím čarovného prútika zásadne zmenil svoju rétoriku. Európsky socialista sa začal z ničoho nič prezentovať konzervatívnymi názormi. "Superliberálna" agenda nie je v súlade s kresťanskými hodnotami Slovenska," povedal počas kampane. Okrem toho sa po stretnutí s cirkevnými predstaviteľmi prihlásil k podpore tradičnej rodiny a odmietol adopcie detí homosexuálnymi pármi.

Všimli si to aj renomovaní analytici z britského denníka Financial Times, ktorí ešte v čase prebiehajúcej kampane tvrdili, že prijatím nacionalistickej agendy a útokmi na Zuzanu Čaputovú môže prísť o reputáciu, ktorú si v Bruseli roky budoval.

Europoslanec Ivan Štefanec, ktorý je členom frakcie Európskej ľudovej strany (European People's Party), si myslí, že Šefčovičova prezidentská kampaň a výroky môžu ovplyvniť jeho verejné vypočúvanie. Upozorňuje, že špeciálne v Šefčovičovej frakcii socialistov sú tieto témy pozorne sledované. „Pán Šefčovič bude mať najmä u svojich vlastných ťažkosti s vysvetlením svojich výrokov počas kampane,“povedal.

Europoslanec Ivan Štefanec
Europoslanec Ivan Štefanec
Zdroj: vc

Europoslankyňa Monika Beňová(Smer-SD) má na vec iný názor. „Nemyslím si,  že mu to môže poškodiť, pretože on sa nevyjadril na adresu LGBTI nijako dehonestujúco. Nepovedal nič, čo by túto komunitu urazilo“ tvrdí Beňová. „To, že je proti adopciám detí homosexualnými pármi, je jeho názor,“ dodala s tým, že v kultúrno - etických otázkach členské štáty aj obyvatelia robia svoje vlastné rozhodnutia. V Európskom parlamente nemáme posudzovať primeranosť alebo neprimeranosť kultúrno- etických otázok, keďže sú v kompetencii členských štátov. A keď sa nominant na eurokomisára nevyjadrí urážlivo k žiadnej komunite, tak nevidím dôvod na to, aby bol nejakým spôsobom perzekvovaný alebo odmietaný,“povedala dlhoročná europoslankyňa.

Europoslankyňa Monika Beňová
Europoslankyňa Monika Beňová
Zdroj: archív


Jej kolega Štefanec dodáva, že je úsmevné, že práve socialistická frakcia má do týchto volieb program, ktorý zahrňa to, aby kultúrno-etické otázky neboli v kompetencii členských štátov.

Ďalší europoslanec Branislav Škripek pripomína, že v minulosti sa už stalo,“že taliansky kandidát na komisára Rocco Buttiglione sa vzdal, pretože liberálni poslanci útočili na jeho kresťanský pohľad na rodinu. Vyjadrenie politika v prospech prirodzenej rodiny nesmie byť dôvodom na “kádrovanie”."

Odborník Radovan Geist: Čaká ho "grilovanie"

Vydavateľ portálu Euractiv Radovan Geist si myslí, že Šefčovič sa musí pripraviť na tvrdé otázky. „Domievam sa, že ho budú viac „grilovať "aj kvôli kampani. Na druhej strane, ak dostane podporu slovenskej vlády, ktorá ho menuje a ak dostane oficiálnu podporu politickej skupiny socialistov, tak si nemyslím, že by ho to malo nejako zabrzdiť,“ myslí si analytik.„Aj keby sa ho niektorí socialisti pýtali tvrdšie otázky, celkovo by mal dostať odporúčanie od výberov,“ tvrdí.

Geist poukazuje aj na to, že do úvahy treba brať, na aký post bude Šefčovič kandidovať. „Ak by mal byť komisárom pre priemysel, tak môže pokojne povedať, že jeho názory na túto oblasť sú irelevantné," povedal.

Pri spomínanom Talianovi Buttiglione išlo o niečo úplne iné: „Dlhodobo sa prezentoval s týmito názormi. Zároveň dodal, že:Keď sa menovala predchádzajúca komisia, tak bol problém s tým, že komisár Tibor Navracsicis, ktorý bol menovaný maďarskou vládou mal mať na starosti oblasť ľudských práv. Europoslanci to považovali za nepriateľné. Navracsicis, sa nakoniec stál eurokomisárom, ale v inej oblasti."

 

Chce byť eurokomisárom
Šefčovič hneď po neúspešných prezidentských voľbách avizoval, že v Bruseli chce ďalej pokračovať. O novej komisii sa má rozhodnúť po voľbách do europarlamentu, ktorá sa budú konať v členských štátoch od 23. do 26 mája. Na Slovensku budú 25. mája