"Ďakujeme za všetku podporu. A hlavne ďakujeme všetkým, ktorí stále ostávate pri pacientoch," uviedla komora s tým, že stanovisko zverejní neskôr.

Lekárske odborové združenie (LOZ), Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR či Slovenská lekárska komora (SLK) vyjadrili zdravotníckym záchranárom podporu. Zásah polície považujú za unáhlený a odsudzujú ho. Záchranári upozorňujú na neriešenie svojho postavenia i postavenia zdravotníkov zo strany vlády i poslancov NR SR. Pripomenuli sľuby o zvyšovaní miezd v zdravotníctve.

ČO SA DIALO NA PROTESTE ZÁCHRANÁROV ČÍTAJTE TU >>>

Ako pre TASR uviedol bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff, dôvodom obmedzenia na osobnej slobode boli podozrenia zo spáchania trestného činu. Bratislavskí policajti pri dohľade na verejný poriadok v priebehu utorkového popoludnia zaznamenali zvýšený počet ľudí pred priestorom NR SR. Policajné hliadky ich opakovane vyzvali, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území Slovenska nezhromažďovali.

Opakované výzvy policajtov podľa hovorcu bratislavskej polície Michala Szeiffa nerešpektovali. Keďže na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, nahlásia ich príslušnému Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Jedným z predvedených na obvodné oddelenie bol prezident SKZZ František Majerský.

Kollár chce za záchranárov zaplatiť pokutu

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) v utorok vyhlásil, že zaplatí pokutu, ktorú by mali dostať záchranári, ktorí protestovali pred budovou parlamentu.

"Veľmi ma mrzí, že záchranári sem museli prísť protestovať a dať nejakým spôsobom o sebe vedieť," vyhlásil Kollár s tým, že o to viac ho mrzí, že ich predviedli na políciu. Pokutu by mali podľa jeho slov dostať dvaja alebo traja záchranári. Chce ju za nich zaplatiť ako súkromná osoba.

Kollár uznal, že Slovensku chýba asi 200 záchranárov. Títo ľudia podľa neho dostávajú polovičný nástupný plat ako napríklad v Českej republike. Podľa Kollára treba mať s ich protestom empatiu. Zároveň ocenil prácu záchranárov.

Záchranári chceli protestom upozorniť na neriešenie svojho postavenia i postavenia zdravotníkov zo strany vlády i poslancov NR SR. Pripomenuli sľuby o zvyšovaní miezd v zdravotníctve.