Slovenskí politici si vždy nájdu dôvod, tému či argument, ktoré ich dokážu priam dokonale rozdeliť. Najnovšie sú to dva spomínané pochody, ktoré sa v Bratislave uskutočnia v jeden deň. Účastníci Dúhového Pridu bojujú za práva ľudí z LGBT komunity, tí z pochodu Hrdí na rodinu zasa za tradičnú rodinu. Medzi tieto dve skupiny sa zaradili aj viacerí slovenskí politici, ktorí navyše jasne povedali dôvod, prečo sa tak rozhodli. „Každý má právo žiť, ako sa rozhodne, nikto však nemá právo na to, aby maloleté deti nútil žiť vo zväzku dvoch mužov alebo dvoch žien. Pre SNS vždy bola hranica akceptovateľnosti to, aby si homosexuálne páry nemohli adoptovať maloleté deti,“ vyjadril svoj názor predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý sa zúčastní na pochode Hrdí na rodinu. Tam sa stretne okrem iných aj s Borisom Kollárom či Martinou Šimkovičovou.

Je viac ako dôležité podporovať rodiny a mali sme si brať príklad z maďarských reforiem na podporu rodiny, aby sa rodilo viac detí, aby matky mohli byť na materskej dovolenke tri roky, ale s príspevkom hodným pre ženu a dieťa,“ hovorí poslankyňa, ktorú doplnil Kollár: „Určite sa zúčastníme na pochodu za rodinu. Rešpektujem každú inakosť, ale bez muža a ženy a teda rodiny by sme tu ani my neboli, a preto pôjdem podporiť aj ja rodiny.“ Pochod Hrdí na rodinu príde podporiť aj bývalý europoslanec Branislav Škripek.

Boris Kollár
Boris Kollár
Zdroj: MARTIN DOMOK

 

Aj druhý, celosvetovo známy Dúhový Pride, sa teší podpore známych osobností aj z politického spektra. Príde naň osobne aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Zúčastním sa na ňom aj tento rok a vystúpim na ňom s príhovorom. Nijako tým neznižujem váhu a dôležitosť témy ‚rodina‘, no v situácii, keď sa množia verbálne aj neverbálne útoky proti menšinám, cítim potrebu zastať sa a podporiť tých, ktorí sa môžu v našej spoločnosti cítiť oprávnene ohrození,” vyznal sa Vallo.

Dúhový pochod podporuje dlhodobo aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a ináč tomu nebude ani tento rok. „Myslím si, že dnes už nie je na mieste otázka či, ale ako konkrétne budeme hľadať právne riešenia, ktoré zabezpečia právo na dôstojný život párov rovnakého pohlavia,“ vyjadrila svoj názor. Na Pride sa stretne spoločne s Martinom Poliačikom z Progresívneho Slovenska či Natáliou Blahovou z SaS.Chodím na všetky ročníky aj so svojím priateľom. Viem o tom, že občianske práva, ktoré máme my všetci ostatní, im vážne chýbajú. Chodím tam preto, lebo vidím, ako väčšinová spoločnosť de facto zaznáva ľudí, ktorí si pokojne žijú svoj život, platia dane a sú príkladnými občanmi,“ povedala nám poslankyňa.

MÁRIA PATAKYOVÁ - OMBUDSMANKA.
MÁRIA PATAKYOVÁ - OMBUDSMANKA.
Zdroj: MATEJ KALINA

 

Nájdu sa však aj takí politici, ktorí obidva pochody rešpektujú, ani na jednom z nich sa však nezúčastnia. Patrí medzi nich premiér Peter Pellegrini či prezidentka Zuzana Čaputová. „Pani prezidentka sa osobne ani na jednom z podujatí nezúčastní. Pani prezidentka však rešpektuje snahu všetkých komunít a menšín angažovať sa a aktívne upozorňovať na svoje práva a uplatňovať svoju slobodu prejavu,“ povedal v mene hlavy štátu hovorca Martin Strižinec. V uliciach Bratislavy v sobotu nestretnete ani exprezidenta Andreja Kisku. „Na Pride ani na pochode Hrdí za rodinu sa cez víkend osobne nezúčastním, budem so svojou rodinou, s mojimi troma malými deťmi.“

Jednou zo zaujímavostí je, že na pochode Hrdí na rodinu sa nezúčastní predseda KDH Alojz Hlina. Ten má na to však jasné vysvetlenie. „Mám právo nezúčastňovať sa na akciách, ktoré môžu byť politicky použité v prospech strany pána Danka, Harabina alebo iného politického subjektu,“ rozhorčoval sa Hlina s tým, že sa mu nepáči rozhodnutie organizátora Chromíka usporiadať akciu v ten istý deň, ako sa koná PRIDE. " V krajine, kde sú „ochrancami kresťanstva“ Kotleba, Harabin, Danko a Fico a presne tá istá „suita“ je zároveň „etalónmi prorodinnej politiky“, je to smutná skutočnosť,“ napísal na svojej sociálnej sieti Hlina. Keďže je už predvolebné obdobie, všetko vnímame ako súčasť kampane, hovorí politický analytik Ján Baránek s tým, že účasť politikov na pochodoch vníma skôr ako prihlásenie sa k nejakým hodnotám. „Len, bohužiaľ, tá situácia dnes je taká vyhrotená, že už sa to vníma ako pochod a kvázi protipochod,“ uzavrel.

Predstavitelia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a KDH uzatvorili dohodu o predvolebnej spolupráci.
Predstavitelia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS), Spolu-OD a KDH uzatvorili dohodu o predvolebnej spolupráci.
Zdroj: Tasr

Kto všetko sa chystá na pochody nájdete na ďalšej strane?