Najstarší Dubčekov syn Pavol (69) má z filmu pozitívny dojem, skutočnosť bola podľa jeho slov však oveľa tvrdšia. „Vtrhli tam, otca napchali do transportéra a odviezli ho niekam ďaleko do kameňolomu. Myslel, že to budú jeho posledné hodiny,“ zaspomínal na obdobie v auguste 1968, keď bol jeho otec odvedený na koberček do Moskvy. „Bol som už vysokoškolák, ráno sme sa zobudili a všade boli tanky,“ prezradil.

To však nebolo všetko. „Aj my sme boli sledovaní, hoci niektorí policajti sa nám priznali, že to robia neradi a s nevôľou, ale je to ich robota. Keď som skončil s medicínou, tak som nemohol zohnať zamestnanie. Nejaký čas som robil nočného strážnika,“ povedal, ako vyzeral jeho život po tom, čo sa jeho otec stal pre štát neželaným.

Milan istý čas robil nočného strážnika.
Milan istý čas robil nočného strážnika.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Silné spomienky má aj Dubčekov najmladší syn Milan (64). „V Bratislave aj v Prahe boli postŕhané čísla domov, názvy ulíc a nikto nevedel, kde je. Do vily oproti našej vtedy vtrhli ruské vojská a celé to tam prehľadali. Pravdepodobne chceli hľadať Dubčekovu vilu,“ povedal. O tom, kde je ich otec a čo je s ním, ich nik po invázii vojsk Varšavskej zmluvy neinformoval. „Ani nemal kto a ani nemal nikto záujem,“zhrnul.

„Predstavoval som si, že emigrujeme a budeme v zahraničí, ale uvedomil som si, že otec si to nemôže dovoliť, lebo by ho ešte viac pranierovali ako zradcu, takže je dobré, že zostal v republike a veľmi im tam zavadzal,“ dodal. Dubčekov najmladší syn zaspomínal aj na to, že mal problém dostať sa na vysokú školu.

Syn Pavol zaspomínal, ako mu odviedli otca.
Syn Pavol zaspomínal, ako mu odviedli otca.
Zdroj: EMIL VAŠKO

„Postupne, keď som robil v štátnych lesoch, mi však ich pán riaditeľ podpísal odporúčania a na vysokú školu som sa nakoniec dostal, čo vyvolalo strašnú zlovôľu vtedajších mocipánov,“ zaspomínal. To, že ich po roku 1968 sledovali a obmedzovali, však otcovi nikdy nevyčítal ani jeden z nich.

„Skôr mi prekážalo obdobie predtým, keď sa otec stal prvým tajomníkom a zrazu ho poznala celá republika. V triede som sa cítil zle, mal som pocit, že zrazu na mňa všetci pozerajú ako na syna prominentného politika,“ povedal Milan. Starší Pavol zasa prezradil, že jeho otca v tom období politika úplne pohltila. „Na mňa mal viac času, potom prišli ešte ďalší dvaja bratia a tam už si išiel tvrdo za svojím cieľom,“ povedal.

Životný príbeh Dubčeka († 70), ktorý zaujal aj filmárov

Rodák z obce Uhroviec sa narodil 27. novembra 1921. 17 rokov svojho života strávil v Sovietskom zväze. V roku 1968 sa stal generálnym tajomníkom ÚV KSČ a počas tzv. Pražskej jari hlásal myšlienku uvoľnenia a socializmus s ľudskou tvárou. Práve toto obdobie sa mu stalo osudným a ovplyvnilo na dlhé roky život jemu samotnému aj jeho rodine a blízkym. Zlom v jeho živote nastal v auguste 1968, keď k nám vtrhli vojská Varšavskej zmluvy.

Dubček bol odvlečený do Moskvy, kde pod nátlakom podpísal dokumenty nanútené ruskou stranou. Práve tieto zlomové udalosti našich dejín zachytáva aj najnovšia snímka Dubček. Tá poukazuje nielen na nátlak, ktorému Dubček a jeho spolubojovníci čelili, ale aj na náladu, ktorú v Československu vyvolala invázia cudzích vojsk. Po udalostiach z augusta 1968 Dubček stratil svoje postavenie a až do pádu režimu bol pod drobnohľadom Štátnej bezpečnosti.

Po novembri 1989 sa vrátil do politického života a stal sa predsedom Federálneho zhromaždenia. Uvažovalo sa o ňom aj ako o prezidentovi. V septembri 1992 mal ťažkú nehodu pri Humpolci. Zomrel 7. novembra toho istého roku. Pochovaný je na cintoríne v Slávičom údolí. So svojou manželkou Annou mal troch synov. Pavla, Milana a Petra. Posledný menovaný zomrel v roku 2011. Ako jediný z Dubčekových potomkov skúsil politickú kariéru.

Alexander Dubček v kruhu svojej rodiny.
Alexander Dubček v kruhu svojej rodiny.
Zdroj: Vladim?r Benko