Andreja Kisku pochybné účtovanie v jeho cestovke mrzí a teraz by vraj konal inak. V diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12 prezident pokračoval vo svojej obhajobe tým, že únik citlivých informácií ho v povzbudzuje v boji za lepšie Slovensko. „Nikdy som nebol závislý na peniazoch… Svoj prezidentský plat vždy rozdávam,“ vyhlásil prezident. Zároveň dodal, že nie je odkázaný na nejakých „pár desiatok tisíc eur“, o ktoré si podľa daňovákov KTAG snažila krátiť dane. Anonymné maily s citlivými informáciami označil prezident za „organizovanú špinavú hru“. Ide vraj o dôsledok toho, že jeho aktivity prekážajú vláde.

Po úniku informácií si prezident zavolal ministra financií Petra Kažimíra na koberček.
Po úniku informácií si prezident zavolal ministra financií Petra Kažimíra na koberček.
Zdroj: archív

Podľa politického analytika Eduarda Chmelára je takýto spôsob obrany slabošský. Prezidenta prirovnal k bývalému českému ministrovi financií Andrejovi Babišovi, ktorý podľa neho tiež len obviňuje všetkých naokolo. „Demisia je jediným spôsobom, ako sa prezident môže očistiť v očiach verejnosti,“ vyhlásil Chmelár. Analytik nepochybuje, že únik informácií je súčasťou politického boja. Avšak Andrej Kiska sa má teraz podľa neho sústrediť na vysvetľovanie kauzy a neviesť debaty o mafiánskom štáte.

Programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk s analytikom súhlasí v tom, že prezident kauzu nezvláda dobre. Podľa oboch odborníkov by mal zverejniť čo najviac informácií, aby si verejnosť mohla o prípade vytvoriť celistvý obraz. To však Andrej Kiska odmieta urobiť. „V obchodných vzťahoch sa to nerobí. Bolo by to veľmi nefér,“ tvrdí prezident s tým, že by nemal problém zverejniť zmluvy, pokiaľ by išlo o neho ako fyzickú osobu. V prípade firmy, ktorá má viacero spoločníkov a množstvo obchodných partnerov, to však nepovažuje za vhodné. „Prezident by sa na partnerov firmy nemal vyhovárať,“ oponoval Chmelár.

Odbornící Kisku rozhodne nešetrili.
Odbornící Kisku rozhodne nešetrili.
Zdroj: RTVS

Zuzana Wienk však okrem Kisku žiada vysvetlenie aj od premiéra Roberta Fica. Po vyše mesiaci totiž prezradila, že predseda vlády disponoval tajnými informáciami o prezidentovi - a dokonca o nich verejne hovoril.

Začiatkom augusta ho totiž Wienk na úrade vlády osobne počula označovať Kisku a jeho brata za daňových podvodníkov, ktorí si „vybavovali veci na prokuratúre“. „Premiér by mal tiež odpovedať na otázky, odkiaľ tieto informácie mal,“ prekvapila odborníčka.

Zároveň pripomenula, že Robert Fico pred voľbami verejne narábal aj s informáciami z daňového priznania Igora Matoviča, ku ktorým sa oficiálne nemá ako dostať.

Wienk hovorila pravdu, reagoval Fico

Robert Fico akékoľvek obvinenia z práce s utajovanými dokumentami odmieta. „To, že pán prezient má nejaký problém s daňami, mi porozprával sám,“ prekvapil premiér. Kiska sa vraj v jeho spoločnosti na vládnom hoteli Bôrik snažil obrátiť na zástupcu prokuratúry, aby firme pomohla vybaviť vrátenie DPH. Obvinenia považuje Fico za pokus odvrátiť pozornosť od Kisku, ktorého Wienk osobne pozná.

Čítajte viac