Slovné súboje a napadnutia sú v politike denným chlebom. Predmetom kritiky sú čoraz častejšie osobné konflikty, ale tradične aj ideové rozdiely. Podpredseda strany Smer - Juraj Blanár sa v televíznej diskusii kriticky vyjadril na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Vadiť mu má prílišná medializácia obetí vraždy zo Zámockej a vodenie zahraničných predstaviteľov na miesto tragédie. Tému údajne bagatelizovať nechce, no či to práve takouto kritikou nerobí, sme sa opýtali politológa aj liberálnych strán. Odpovede pána Blanára nepotešia!

Za celým sporom stojí kauza Tepláreň a vražda dvoch ľudí z Lgbti+ komunity: Vysoké štátne návštevy sa vodia na Zámockú ulicu, ako keby to bola najdôležitejšia cesta pre Slovensko,“ povedal v televíznej debate Juraj Blanár. Okrem iného má pocit, že prezidentka Čaputová sa vezie na medializovanej kauze kvôli vlastnému politickému zisku. Hovorca prezidentského paláca Martin Strižinec však má pre Blanára jasný odkaz: Koho pani prezidentka vodila na Zámockú? Islandský prezident tam bol sám! Český prezident? Sám, bez sprievodu prezidentky, rovnako ako holandský kráľ. Všetky zahraničné návštevy tam prichádzajú zo svojej vôle, lebo chcú vyjadriť úctu obetiam. Je to len na hlavách ostatných štátov, či týmto obetiam chcú vzdať úctu, čo sa v civilizovaných krajinách mimochodom často robieva.

Kritika na adresu prezidentky neostala bez odozvy Lucie Ďuriš Nicholsonovej, líderky novej liberálnej strany Jablko, ktorá zastáva moderné hodnoty Európskej Únie. Takéto výroky považuje za útoky na samotnú komunitu sexuálnych menšín. Smer totálne nepochopil podstatu činu na Zámockej. Takéto veci sa bežne v európskom priestore 21. storočia nedejú." V hlase europoslankyne je cítiť frustráciu: "Pre Slovensko je to veľká hanba! Vražda na Zámockej je výsledkom zlyhania spoločnosti a ľudí ako Blaha, Blanár a iných zo Smeru, ktorí podnecujú nenávisť voči inak orientovaným ľuďom, a ktorí nedorástli na úroveň európskych politikov!," servíruje ostré výroky Nicholsonová. Podľa nej ostali takíto politici „zakrpatení vo svojej bubline“ a sú hanbou Slovenska.

K situácií sa vyjadril aj politológ, ktorý nám bližšie opísal spoločenskú silu a dopad vraždy zo Zámockej. Pozornosť pani prezidentky smerom k útoku na Zámockej nie je neoprávnená. Došlo k teroristickému činu z nenávisti, na ktorý je treba poukazovať. Do veľkej miery k tomu ale prispieva ideologické pozadie a hodnotová orientácia pani prezidentky Čaputovej, hovorí s presvedčením politológ Tomáš Koziak, poukazujúc na jej pôvod v strane Progresívne Slovensko. Uctenie si obetí zahraničnými hodnostármi považuje za morálnu vizitku demokracie na Slovensku. „Ukazuje to, že máme úctu k ľudským právam menšín. Ich porušovanie je zhubné pre prosperujúcu spoločnosť."

ŠTIPĽAVÝ ODKAZ OD NICHOLSONOVEJ PRE SMER, BLAHU ČI BLANÁRA! PRIPRAVTE SI POPCORN!

Na jednom sa politológ zhoduje s hovorcom pani prezidentky: Bez vlastnej vôle by zahraničná návšteva cestu na Zámockú určite nepodstúpila. Nejde tam pritom o prejav dobej vôle, ale o preukázanie solidarity. Podnecovanie nenávisti považuje politológ za veľký spoločenský problém Slovenska. „Vyspelosť spoločnosti sa meria aj tým, do akej miery sme schopní priznať práva jednotlivým menšinám. Hrozbou ostávajú ľudia, ktorí zosmiešňujú či bagatelizujú otázku práv menšín.“

Prečítajte si tiež: