Premiér Robert Fico opakovane žiada od Andreja Kisku, aby vysvetlil financovanie svojej prezidentskej kampane. Podľa predsedu vlády existuje podozrenie, že prezident minul pred voľbami v roku 2014 viac, ako mu dovoľuje zákon. Celú propagáciu zabezpečovala Kiskovi jeho firma KTAG. Práve v súvislosti s kampaňou čelila spoločnosť podozreniu z daňového podvodu.

Pre daňový škandál okolo prezidentovej firmy a následné pochybnosti o spôsobe financovania kampane je teraz predseda vlády pripravený meniť zákon. Andrej Kiska totiž odmieta zverejniť dokumentáciu o financovaní. „Ak to nechce pán prezident ukázať, budeme musieť dať formou zákona, aby ústavní činitelia aj spätne museli ukázať, ako financovali kampaň,” vyhlásil Fico. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ premiér zvažoval, aby sa do zákona dostalo aj to, že ústavným činiteľom nemôže byť osoba, ktorá mala v minulosti akékoľvek problémy s daňami.

Proti takémuto návrhu sa podľa našich zistení postavili obaja koaliční partneri. Problém majú mať aj s nápadom spätne preukazovať financovanie kampane. Šéf parlamentu Andrej Danko si navyše myslí, že to ani právne nie je možné. Zmenu zákona však podľa neho je potrebné urobiť. „Veď taká je aj koaličná dohoda, že zmeníme podmienky financovania kampaní pre každé voľby na jasné a transparentné,” reagoval pre náš denník šéf SNS.

So spôsobom, ako vedie premiér Robert Fico vojnu s Kiskom, nesúhlasí ani podpredseda parlamentu Béla Bugár. Na margo zákona “proti” Kiskovi sa vyjadril, že Most-Híd nič podobné nepodporí. Bugár totiž pri vojne premiéra s prezidentom vždy spomína na časy, kedy viedol boj Vladimír Mečiar s Michalom Kováčom. „Ani svätená voda z nás nezmyje podozrenie, že sme takýto zákon prijali účelovo proti súčasnému prezidentovi,” reagoval pre Plus JEDEN DEŇ Bugár.

Ktorí politici mali opletačky s daniarmi?

Igor Matovič

Šéf OĽaNO-NOVA sa podľa polície dopustil trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v spoločnosti regionPress, keď v roku 2008 previedol firmu na bieleho koňa Pavla Vandáka. Obviniť ho však nebolo možné, pretože bol skutok premlčaný.

Andrej Kiska

Firma prezidenta KTAG sa v roku 2014 mala dopustiť trestného činu neodvedenia dane a poistného ako aj daňového podvodu. Do účtovníctva si započítala faktúry, ktoré nesúviseli s podnikateľskou činnosťou, ale s predvolebnou kampaňou Kisku.

Robert Kaliňák

Minister vnútra kúpil spolu so svojim kolegom Jánom Počiatkom v roku 2013 podiel vo firme Ladislava Bašternáka B.A.Haus za výhodnú cenu. Firma následne poslala Kaliňákovi na účet 260-tisíc eur. Minister tvrdí, že šlo o splátku pôžičky, ktorú firme on poskytol. Opozícia tvrdí, že šlo o úplatok.

Prečítajte si tiež: