Robotu za posteľ vymieňa pravidelne každý šiesty Slovák. Približne každý štvrtý si v práci pobudne v noci občas. Platí to rovnako pre mužov aj ženy. Nelichotivé dáta zverejnil Eurostat, na svojom facebooku o nich informoval Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Koľko zarába váš kolega? Tisícom Slovákov to bude musieť zamestnávateľ povedať

Najviac Slovákov, ktorí trávia noc v práci, pracuje v automobilovom priemysle - až 57-tisíc. Nasleduje doprava - 45-tisíc a zdravotníctvo, kde chodí na nočné zmeny 38-tisíc ľudí. V Európskej únii sú tak Slováci suverénne nočnými sovami.

Slováci sú v rámci EÚ v nočnej práci rekordmani.
Slováci sú v rámci EÚ v nočnej práci rekordmani.
Zdroj: IFP
Práca v noci pritom prináša viacero zdravotných rizík, ktorým sa dennodenne vystavuje viac ako 400-tisíc Slovákov. Naše telá sú totiž prispôsobené na aktivitu počas dňa, a neoklameme ich aj keď sa nám zdá, že nočnú šichtu zvládame ľavou zadnou. 

Materská vyššia ako plat? Žiadny vtip, ale realita. Pozrite sa, kto každý ju dostane

Riziká nočnej práce:

  • narušený spánkový režim, problémy so zaspávaním
  • nesústredenosť
  • podráždenosť
  • vznik depresie a iných psychických ochorení
  • poruchy príjmu potravy
  • bolesti hlavy
  • vznik srdcovo-cievnych ochorení
  • problémy s vyprázdňovaním, narušená činnosť žalúdka a čriev
  • ťažkosti s orientáciou v čase po zobudení
  • narušené zvyčajné plynutie osobného a rodinného života

Ak už nemáte inú možnosť ako pracovať v noci, je dobré sa na ňu pripravovať vopred. „Treba postupne meniť čas vstávania a zaspávania. Váš organizmus postupne začne pracovať v inom rytme. Čím dlhšie sa budete na zmenu pripravovať, tým menší stres zažijete, ak budete nútená pracovať v nočnom režime,“ odporúča Mária Krivdová, praktická lekárka z Univerzitnej nemocnice v Košiciach.

Aby ste dobre znášali nočné služby, hlavnou podmienkou je dobre sa predtým vyspať a dostatočne sa zrelaxovať po návrate zo zmeny. Najväčším úskalím nočnej práce je totiž chronický nedostatok spánku. „Cyklus spánku zamestnancov pracujúcich v noci je kratší priemerne o dve až štyri hodiny,“ dodáva odborníčka.

Predtým ako nastúpite na nočné zmeny musí vašu spôsobilosť posúdiť aj lekár. Podľa Zákonníka práce je povinný toto vyšetrenie na vlastné náklady zabezpečiť váš zamestnávateľ a aspoň raz za rok nechať toto posúdenie u lekára zopakovať.

Čo je nočná práca a koľko za ňu dostanete?

Je práca, ktorá sa vykonáva medzi 22:00 a 06:00 nasledujúceho dňa. Za zamestnanca pracujúceho v noci sa považuje pracovník, ktorý vykonáva prácu v noci po dobu najmenej troch po sebe nasledujúcich hodín alebo zamestnanec, ktorý pracuje v noci minimálne 500 hodín za rok. Príplatok za prácu v noci je stanovený vo výške najmenej 20% hodinovej minimálnej mzdovej sadzby (0,47 € za hodinu).