Návrat Bugára do slovenskej politiky, ktorú chcel opustiť kvôli podnikaniu, bol pre niektorých politikov záhadou. O jeho strane Most-Híd sa šírili klebety, že má byť budúcou spojkou Ficovho Smeru, čo však Bugár odmieta. O spolupráci s Ficom sa šepkalo aj v spojitosti so štátnou dotáciou, o ktorú požiadala neziskovka sídliaca v Bugárovom kaštieli. Jeho niekdajší politický sok Pál Csáky o ňom vyhlásil, že svoje správanie zmenil po tom, čo začal podnikať.

 

Dostali 30-tisícovú dotáciu od Tomanovej

 OBSADENÝ: Domov dôchodcov funguje iba rok, klienti sa však o voľné miesta môžu doslova pobiť.

Úspešný žiadateľ

Vlani v novembri otvorila domov dôchodcov v kaštieli aj s Bugárom samotná ministerka práce Viera Tomanová. Predseda SMK Pál Csáky to vtedy komentoval, že určite získa peniaze od štátu. Bugár pre náš denník pred časom uviedol, že neziskovka Senior Park rezort práce požiadala o peniaze, no nevedel povedať, o akú sumu ide. Nám sa podarilo zistiť, že neziskovka dostala v auguste dotáciu od ministerstva práce vo výške 31 310 eur (943-tisíc Sk) na nákup materiálno-technického vybavenia. Ide pritom o druhý najvyšší štátny príspevok, ktorý Tomanovej rezort v tomto roku schválil. „Konkrétne na nákup 40 kusov mechanických polohovateľných postelí, 61 kusov nočných stolíkov s vnútorným členením a 61 kusov šatníkových skríň so zámkom, tyčou na vešanie, poličkou na topánky,“ povedal nám hovorca ministerstva Michal Stuška.

Dostali 30-tisícovú dotáciu od Tomanovej

 ROZŠÍRIL KAPACITY: Už o niekoľko týždňov sa do týchto nových bungalovov presťahujú ďalší dôchodcovia.

Tomanovej rezort pritom neuspokojil vyše 430 žiadostí. Medzi nimi aj také, ktoré pôsobia na trhu oveľa dlhšie ako Senior Park. Napríklad neziskovka Lepší svet, ktorá sa stará o ťažko zdravotne postihnutých od roku 2003, nedostala ani cent. A to žiadala menej, 28-tisíc eur (843 528 Sk) na rekonštrukciu strechy, ktorá zateká. Bugár však akékoľvek rodinkárstvo a lobovanie u ministerky vylučuje. „Vlastním iba kaštieľ, ktorý prenajímam neziskovke. Určite som neloboval za žiadnu dotáciu, ale ani by som tam nechcel mať neziskovku, ktorá by takúto možnosť nevyužila,“ reagoval. Ministerstvo práce tvrdí, že dotáciu dostane každý, kto splní kritériá. „Samozrejme, je to limitované finančnými možnosťami rezortu, respektíve konkrétneho programu alebo výzvy,“ dodal hovorca rezortu Stuška.

Platia takmer 500 eur mesačne

Bugárovi sa rok po otvorení zrekonštruovaného kaštieľa darí veľmi dobre. Prezradil nám, že v domove majú 62 ľudí a 80 ďalších je na čakacej listine. „Práve kolaudujeme bungalovy pre nových klientov,“ povedal nám politik. Za jeden mesiac kompletnej starostlivosti zaplatí dôchodca v Bugárovom kaštieli podľa cenníka 489 eur (14 731 Sk). O dobrú lokalitu neďaleko Šamorína pri hlavnom meste je veľký záujem hlavne ľudí z Bratislavy. Bugár sa navyše ukázal aj ako ekológ, keď nové bungalovy budú využívať aj slnečnú energiu z kolektorov.