Prezidentka sa s moderátormi markizáckeho Telerána rozprávala o domácom násilí. Táto téma je podľa nej veľmi dôležitá, a to najmä počas koronakrízy. „Pokiaľ ide o linky pomoci, majú o 30 % viac telefonátov, čo sa týka domáceho násilia,“ povedala s tým, že aj Generálna prokuratúra rieši v tomto období o 50 % viac trestných stíhaní. Obete trpia aj pre prerušenie kontaktov s blízkymi či vynútený pobyt s agresorom počas lockdownu.

Hlava štátu prezradila hlavné znaky, ktoré ľuďom pomôžu identifikovať domáce násilie. „To, na čo by sme mali byť všímaví, sú fyzické známky na tele, sebapoškodzovanie, zmeny správania alebo zhoršený priemer v škole,“ povedala, že známok domáceho násilia je viac. „Chcem povzbudiť ľudí, ak sa aj pomýlite v trestnom oznámení, nehrozí vám trestné stíhanie, ak neklamete naschvál,“ dodala.

Obete domáceho násilia môžu podľa prezidentky využiť možnosť vykázania násilníka z domácej spoločnosti na desať dní, venuje sa tomu Inštitút vykázania. Veľkú zásluhu na boji s domácim násilím majú aj mimovládne organizácie. Najnovšie majú v každom krajskom meste  vzniknúť intervenčné centrá, ktoré budú pomáhať obetiam domáceho násilia. Zákon, na základe ktorého budú zriadené,  je v procese schvaľovania.

Obetiam domáceho násilia Čaputová odkázala, aby sa nebáli prehovoriť a necítili sa samy. „Buďme všímaví, pozorní a aktívni,“ dodala prezidentka.

Prezidentka sa vyjadrila aj  k tomu, ako vníma posledné mesiace. „Som vo funkcii rok a pol a väčšina toho času je pandémia... Pokiaľ som zdravá ja a moji blízki, všetko je v poriadku,“ povedala Čaputová. 

Hlava štátu sa snaží popri povinnostiach nájsť si čas aj pre seba. „Snažím sa o to, je to nesmierne dôležité... Je to niekedy boj, ale snažím sa o to,“ povedala. Podotkla, že voľný čas jej nepribudol, no mimo pracovného času sa snaží tráviť čas so svojimi blízkymi, chodiť do prírody či meditovať. 

Dojímavý príbeh si prečítajte v galérii. 

Prečítajte si tiež: