Presne pred týždňom vyhrala Veronika Čonková súdny proces. Súd vo Veľkej Británii rozhodol, že deti Čonkovcov, ktorí odišli do Británie za prácou, sa môžu vrátiť na Slovensko. Dnes sa tak naozaj stalo. Čonková so svojím druhom Miroslavom Goroľom nevedeli, kedy ich deti budú prepravovať späť do vlasti.

Britské úrady tieto informácie zo zákona nepodávajú. Ale Čonkovci aj tak nervózne striehli na každý pohyb na letisku a dúfali, že niekde uvidia aspoň jedno zo svojich detí.

Tie naozaj cestovali rovnakým lietadlom spolu so svojou náhradnou matkou, ktorá sa ich v Británii snažila adoptovať. Na rukách držala aj malé bábätko Čonkovcov. Najprv Veroniku Čonkovú nechceli k deťom príslušníci bezpečnosti pustiť, no v lietadle sa k nim dostala aspoň na minútu. So svojimi synmi, Sebastiánom a Michalom, stihla prehodiť len pár slov, potom sa musela vzdialiť.

Sú v krízovom centre

Podľa hovorcu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Zemana budú deti umiestnené do dočasnej starostlivosti štátu.

„Momentálne sa nachádzajú v krízovom centre vo Vranove nad Topľou,“ uviedol Zeman pre televíziu JOJ. Čonková sa pre médiá vyjadrila, že už za hranice Slovenska s deťmi nepôjde. „Už nikdy v živote by som nešla do žiadneho iného štátu,“ povedala po prílete. Doma ju čaká ďalších päť potomkov.