Leteckí i horskí záchranári v nedeľu pomáhali v Bachledovej doline pri Ždiari i vo Vysokých Tatrách. Hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby (VZZS) Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková informovala, že najprv smeroval vrtuľník v predpoludňajších hodinách do Bachledovej doliny, kde vypadol 50-ročný muž zo sedačkovej lanovky. „Na pomoc sa mu pozemne vybrali členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľný zbor, ktorí ho po primárnom ošetrení priviezli k záchranárskemu vrtuľníku, ktorý pristál na vhodnom mieste na svahu,“ uviedla.

Muža, ktorý vypadol z lanovky, previezli záchranári vrtulníkom až do Košíc. (Ilustračné foto)
Muža, ktorý vypadol z lanovky, previezli záchranári vrtulníkom až do Košíc. (Ilustračné foto)
Peter Rindoš

Zranený muž bol po celý čas pri vedomí, pádom utrpel úraz chrbtice a hrudníka. Lekárka leteckých záchranárov mu poskytla neodkladné zdravotné ošetrenie a následne bol vrtuľníkom prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. „Počas návratu na svoju základňu prišla ďalšia výzva o pomoc. Tentoraz išlo o horolezca, ktorý vypadol zo Steny pod Skokom v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách,“ doplnila Hopjaková s tým, že pádom z výšky približne dvoch metrov si poranil obe dolné končatiny v oblasti členkov.

K posádke VZZS sa v Starom Smokovci na palubu pridal aj jeden horský záchranár. Zároveň odišla na Štrbské Pleso aj pozemná záchranná skupina Horskej záchrannej služby (HZS), nakoľko fúkal silný vietor, ktorý ohrozoval priebeh akcie pomocou vrtuľníka. Po prílete do určenej oblasti bola lekárka spolu s horským záchranárom spustená k zranenému pomocou lanovej techniky. Vzhľadom na rýchlo sa zhoršujúce poveternostné podmienky v horách bolo potrebné pacienta čo najrýchlejšie z terénu evakuovať. Záchrannú akciu okrem silného vetra komplikovala podľa HZS aj nízka pocitová teplota. Počas medzipristátia na Štrbskom Plese lekárka horolezca ošetrila, zranenia mu zafixovala a s podozrením na zlomeniny oboch členkov bol letecky prevezený do popradskej nemocnice.

Mohlo by vás tiež zaujímať: