Sulík v budove Úradu vlády vyhlásil, že sa udialo mnoho vecí a nemá zmysel sa tváriť, že koalícia funguje bezproblémovo. "Nechceme prijať zbrklé rozhodnutie, no nevieme si predstaviť, že sa vrátime na koaličnú radu a budeme sa tváriť, že sa nič nestalo," vyhlásil Sulík.

VIDEO Kto bude viesť stranu SaS do ďalších volieb? Odpoveď Sulíka všetkých prekvapí

Sulík podľa vlastných slov poveril generálneho manažéra SaS, aby už na 6. júla zvolal republikovú radu liberálnej strany. Sulíkovo rozhodnutie si môžete prečítať v galérii. 

SULÍKOVO ROZHODNUTIE NÁJDETE V GALÉRII

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR v stredu (22. 6.) prelomili veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽANO zas obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič vyzval SaS na uzmierenie, tá ešte nepovedala, ako bude postupovať ďalej. Počas víkendu šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová povedala, že liberáli o odchode z koalície neuvažujú.

Podľa politológa Radoslava Štefanćíka odchod SaS vylúčený nie je. "SaS už raz pomáhala povaliť svoju vlastnú vládu, preto nemožno vylúčiť, že môže mať podobné uvažovanie znovu," povedal.  "Prvýkrát jej to výrazne neprešlo, takmer sa potom nedostala do parlamentu, nemožno vylúčiť, že ak by to urobila opäť, voliči jej to znovu spočítajú. Realistickejší scenár je však zotrvanie v koalícii a redefinovanie mocenských pozícií jednotlivých vládnych strán," zamyslel sa.

Prečítajte si aj: