O najnovšom doplnení zákona o interrupciách sa hlasovalo včera večer. SNS navrhla doplniť podmienku, že o úmysle podstúpiť interrupciu má žena informovať aj otca dieťaťa. Taktiež chcú navrhnúť zákaz voľného predaja tabletky "po". Mala by byť len na predpis. Aby bola tabletka "po" účinná, musí sa zobrať do 36 hodín po styku. Vypustili z novelizácie žiadosť o púšťanie tlkotu srdca.

Očividnú nepraktickosť tohto návrhu na Facebooku kritizovala aj poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer- SD Monika Beňová: Tomuto sa už nedá snáď ani uveriť!!!! To má dať žena aj potvrdiť u notára, že muža “informovala”? A koho má následne informovať že už informovala? To sa pani navrhovateľka naozaj nehanbí, robiť zo žien nesvojprávne chudery- informantky?

Kam toto celé akože má smerovať? Že si budeme pýtať dovolenie, či súhlas na používanie antikoncepcie? Budú s nami chodiť muži ku gynekólogovi na vyšetrenie? Budeme sa povinné pýtať či a kedy možeme mať sex? Budú o tom všetkom rozhodovať muži či stačí že ich poinformujeme?!“

Monika Beňová
Monika Beňová
Zdroj: Peter Korček

Nie je jediná, ktorá návrh kritizuje. Včera väčert pobúril aktivistky na sociálnych sieťach, satirystické stránky, politických komentátorov i iné ženy v politike. Dlhý status mu venovala aj Lucia Ďuriš-Nicholsonová."Zotrvávanie Andreja Danka a jeho SNS pri moci bolo štyri roky bezpečnostným rizikom pre krajinu ako takú. Posledné mesiace predstavuje predseda parlamentu bezpečnostné riziko najmä pre ženy.  Tri roky som s ním ako podpredsedníčka NR SR prichádzala do kontaktu častejšie, ako by mi bolo milé a mám predstavu, ako Danko a jemu podobní muži v politike vnímajú ženy: ako niečo nie celkom svojprávne, niečo, čo musí byt večne mladé, aby reprezentovalo muža, niečo, čo má byť väčšinu času ticho, niečo, čo si musí večne pýtať povolenie od mužov ako Danko - povolenie prehovoriť, povolenie ísť von, povolenie mať sex, povolenie mať alebo nemať dieťa. Akýkoľvek zásah Andreja Danka a jeho posluhovačov v SNS do zákona o interrupciách spôsobí, že ženy na Slovensku budú mať ešte horší prístup k interupciám, ktoré ani dnes nie sú prístupné pre všetky sociálne vrstvy obyvateľstva, lebo sú drahé a vykonávajú ich zastaraným spôsobom,"napísala v ňom.
Návrh pochádza, paradoxne, od troch poslankýň SNS - Evy Smolíkovej, Evy Antošovej a Magdalény Kuciaňovej.

Nie je to prvýkrát, keď SNS na seba strhla pozornosť. terčom vtipov sa už stala stavba stožiaru,  bozkávanie výložiek,  tajomná rigorózna práca či mnohé výroky  Andreja Danka, ktoré už zľudoveli a majú aj svoju knižnú podobu.