Šéf národniarov odpovedal na otázku, či bude mať Plavčan mandát navrhovať výraznejšie zvýšenie platov ako šesť percent, o ktorom hovorí programové vyhlásenie vlády (PVV).

"Každoročne šesť percent, ak prerátame aj infláciu, je v období štyroch rokov zvýšenie o 26 percent, čo je veľmi slušný priestor," upozornil Danko.

Danko otvorene o zlom zdravotnom stave: Mám nález v žalúdku, verím, že operáciu zvládnem!

"Za to vláda požaduje akceptovanie krokov, ktoré povedú k systémovým zmenám a taktiež to, aby sa zo strany učiteľov neobjavovali ultimatívne požiadavky," povedal predseda NR SR.

Upozornil na to, že ak niektorí zástupcovia učiteľov požadujú 50-percentné navýšenie platov, musia si uvedomiť, že je to miliarda eur.

"Za to môžeme naspäť kúpiť Slovenské elektrárne aj SPP,“ skonštatoval. Súhlasí s tým, že požiadavky a názor zástupcov pracovníkov v školstve si treba vypočuť, už teraz však majú učitelia "ponúknutú ruku". Minister školstva má plnú dôveru predsedu SNS. "To, čo pán Plavčan sľúbi, bude dodržané."

Ministri sú pripravení

Nielen šéf školského rezortu, ale aj ďalší ministri, ktorých nominovali národniari, sú podľa Danka odborne, jazykovo i mentálne pripravení na  svoje funkcie.

"Ich nominácia bola o odbornosti, tak, ako som vždy hlásal, že chcem, aby takéto funkcie obsadzovali odborníci," pripomenul.

Ak by však prišlo k zlyhaniu ministrov, resp. k podozreniu o ich zlyhaní, Danko zdôraznil, že bude zásadový.

"Nie však na základe tlačových besied opozičných politikov, ale na základe zistení a preverených informácií nebudem nikoho šanovať. Za toho, kto si však zaslúži, aby som za neho nastavil chrbát, chrbát nastavím. Nikomu nedovolím ničiť SNS," zdôraznil Danko.

Situácia z čias Slotu sa nezopakuje

Danko takisto odmietol pripustiť, že by sa mohla zopakovať situácia z obdobia prvej vlády Roberta Fica, keď v rámci vládnej koalície odobral premiér rezort SNS Jána Slotu potom, čo sa objavila kauza "nástenkového tendra".

"Pozrite sa, ja som predsedom SNS a volám sa Andrej Danko, ak by mne niečo zobral, tak z tejto koalície odídem,“ zdôraznil.

Predseda SNS sa v diskusii takisto zasadil o to, aby sa personálne obsadenie v bezpečnostných zložkách a kontrolných inštitúciách neodvíjalo od  politických dohôd a nominácií.

Ako dodal, je potrebné sa baviť o štátnej definitíve, o tom, aby sa ľudia nebáli o svoje miesta len preto, že sa zmenila vláda.

"My sme sa dohodli, že bezpečnostné zložky a správa finančnej kontroly nie sú predmetom dohôd," uviedol na margo rokovaní s koaličnými partnermi.