Politológ Radoslav Štefančík tvrdí, že Pellegrini môže urobiť len to, že dá odvolať ministrov za SNS, čo by znamenalo predčasné voľby. Tie by sa SNS podľa neho veľmi zišli, pretože Danka ohrozuje úspech kandidáta na prezidenta Štefana Harabina (61). Zároveň však upozorňuje, že by mohli priniesť koniec Pellegrinimu.

Politológ je presvedčený, že medzi ním a šéfom Smeru Robertom Ficom sa hovorí o vážnych konfliktoch. „Pellegrinimu teda predčasné voľby vyhovovať nemusia, iba ak by našiel tajného spojenca v niektorej opozičnej strane. Nemožno totiž vylúčiť, že Pellegrini ako budúci premiér s vylúčením Fica, prípadne maznáka a jemu podobných zo Smeru, by bola schodná cesta na vytvorenie budúcej veľkej pravo-ľavej koalície,“ myslí si odborník.

Politológ Miroslav Řádek zase potvrdzuje, že vzťahy medzi koaličnými stranami sú len pragmatické. Upozorňuje tiež, že premiér je skôr tvárou vládneho kabinetu a jeho politická autorita nie je porovnateľná s váhou Roberta Fica. Otázna je však podľa politológa ozajstná politická vôľa politických lídrov. „Predpokladám, že všetci si budú chcieť pri prípadnom páde vlády zachovať dôstojnosť a najmä budú usilovne vysvetľovať, že pád vlády vlastne priamo oni nechceli,“ konštatuje Řádek.

Politológovia odhaľujú pozadie najnovšej koaličnej krízy medzi premiérom a predsedom parlamentu.
Politológovia odhaľujú pozadie najnovšej koaličnej krízy medzi premiérom a predsedom parlamentu.
Zdroj: Pavel Neubauer