Vláda v polovici novembra navrhla, aby si poslanci opäť, tak ako po minulé roky, zmrazili svoje platy. Tí však v utorok povedali jasné nie. Netrvalo dlho, a na ich odmietavý postoj reagoval premiér Robert Fico, ktorý im odkázal, že ak svoje rozhodnutie nezmenia, spojí hlasovanie o platoch ústavných činiteľov s hlasovaním o dôvere vláde. Jeho koaličný partneri Béla Bugár (Most-Híd) ako aj šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) ostali takýmto krokom predsedu vlády zaskočení. Šéf parlamentu si dnes zobral slovo, aby sa k celej veci obšírne vyjadril.

Politikov rozhádala výška ich platov. Koľko by vlastne chceli zarábať?

„Som proti akémukoľvek nesystémovému narastaniu miezd,“ jasne povedal Danko. Podľa neho je však nová podoba zákona, ktorý upraví platové pomery ústavných činiteľov, potrebná. Priznáva ale, že to môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Bugár reaguje na Ficove šokujúce slová: Zvolil zlú cestu!

„Máme tu obrovské rozdiely vo výške platov ústavných činiteľov,“ myslí si šéf parlamentu s tým, že odmeny pre ústavných činiteľov nejdú ruka v ruke s mierou zodpovednosti, ktorú majú. „Slovensko nemá systémové odmeňovanie ľudí, ktorí sú v štáte vo verejnej správe,“ pokračoval Danko. Podľa neho tu niektorí ľudia pracujú za mzdy, ktoré sú menšie ako tie, ktoré sú vyžadované v súkromnej sfére.

Nahnevaný Hrnko si servítku pred ústa nedával. Ficovi poslal drsný odkaz!

Dankovi sa taktiež nepáči, že sa celá vec rieši na poslednú chvíľu. Podľa neho mala vláda celý rok na to, aby prišla s riešením systému odmeňovania ľudí vo verejnej sfére. Kopol si aj do opozície, ktorá sa podľa neho správa v tejto otázke alibisticky. „Za päť-šesť rokov sa tu neurobila jedna legislatívna iniciatíva,“ povedal Danko s tým, že národniari už vypracovali vlastné riešenie, s ktorým chcú ísť aj na ministerstvo financií.

VIDEO Fico šokuje. Kvôli tomuto chce položiť vládu!

„Ak opozícia hovorí, že nechcela, zväčšenie miezd, tak musím povedať, že nehorázne klame,“ odkázal im Danko. „Tým, že nehlasovali, alebo sa zdržali, vlastne súhlasili s navýšením miezd,“ tvrdí. On sám hlasoval proti navýšeniu platov. „S takýmito šialenstvami nárastu miezd nechcem mať nič,“ jasne povedal. Podľa neho je potrebné veci prebrať naprieč politickým spektrom za okrúhlym stolom. Situáciu chce prebrať s prezidentom Andrejom Kiskom aj s premiérom Robertom Ficom.