"Beriem si za svoju úlohu domov, aby aj Slovenská republika mala svoj konzulát alebo minimálne obchodné zastúpenie v Tatarstane. Myslím si, že ministerstvo zahraničných vecí by sa mohlo prebudiť a konečne rozvíjať dimenziu nielen diplomacie, ale aj obchodnej spolupráce, a v tom vidím veľkú možnosť," povedal Danko.

Predseda slovenského parlamentu opäť pripomenul možnosti Ruska a konkrétne Tatárskej republiky v obchodnej spolupráci. "Ja vždy otvorene hovorím, že slovenské firmy nemajú šancu spolupracovať a presadzovať sa vo Francúzsku alebo Nemecku," dodal.

Andrej Danko a Vladimir Putin počas Dankovej návštevy Ruska.
Zdroj: Alexey Nikolskiy

Možnosti rozšírenia vzájomnej spolupráce nielen v oblasti obchodu, ale aj turizmu spomenul prezident Tatárskej republiky Minnichanov, podľa ktorého je návšteva vysokých predstaviteľov Slovenska "dobrým signálom do budúcna". Do Tatárska prichádza ročne okolo troch miliónov turistov, z krajín EÚ je to podľa prezidenta okolo 80 tisíc návštevníkov. Vyššiemu počtu návštevníkov zo Slovenska a, naopak, však podľa Minnichanova bráni chýbajúce priame letecké spojenie.

 

Tatársky prezident, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva spoločnosti Tatnefť, privítal aj podpis dohody o spolupráci s bratislavským Slovnaftom. "Tatnefť je našou poprednou ropnou spoločnosťou a táto spolupráca v rámci podpísanej dohody má veľa smerov. Samozrejme, tieto spoločnosti spolupracovali aj v minulosti. Ale touto dohodou táto spolupráca dostala oficiálny ráz," povedal tatársky prezident.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) má však na vec iný názor. Aj keď na samotnej návšteve Ruska podľa neho nie je nič zlé, dôležité je rešpektovať jednotnú líniu slovenskej a európskej zahraničnej politiky, čo sa predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) "občas nepodarí". Poznamenal to Lajčák pred stredajším rokovaním vlády.

"Vysielame signály, že nemáme jednotnú líniu zahraničnej politiky, z čoho som ja ako minister zahraničných vecí dosť nešťastný," priznal Lajčák, ktorý niektoré sporné výroky pripisuje blížiacim sa voľbám.

Aj vláda podľa jeho slov vie, že svet má štyri strany. "Ale to neznamená, že by sme mali niektoré veci robiť natruc a demonštrovať, že neberieme vážne programové vyhlásenie vlády," konštatoval Lajčák.

Zdôraznil tiež, že je ministrom zahraničných vecí, nie: "Minister pre vysvetľovanie výrokov pána Danka." Lajčák je napriek tomu presvedčený, že Slovensko je jasne ukotvené a v zahraničí vnímajú najmä konanie vlády.