Premiér počas tlačovej konferencie priznal, že tzv. gastrolístky mu prekážali už pri vstupe do politiky.  „Ja, keď som do politiky vstúpil, tak som hovoril, že by som najradšej gastrolístky zrušil,“ povedal Matovič s tým, že ak má raz krajina svoju menu, nepotrebuje mať „druhý papierik a tváriť sa, že je to niečo zvlášť".

Matovič vyjadril presvedčenie, že ideálne by bolo stravné lístky zrušiť a v rovnakej výške dať ľuďom príspevok na stravovanie v peniazoch. A zároveň dodal, že cestou, akú navrhla Veronika Remišová, vláda určite nepôjde. „Gastrolístky buď zrušíme, ale tak, aby zamestnanci neprišli skrátka alebo, ak nebude dohoda, tak ostanú v tejto podobe,“ upresnil.

Premiér zdôraznil, že ak by v tomto smere nastala akákoľvek zmena, mala by sa udiať výhradne na základe slobodného rozhodnutia zamestnanca. „Jednoducho zamestanec príde za svojím zamestnávateľom a povie si: Chcem súčasný systém a dostávať gastrolístky alebo chcem dostať radšej eurá. Určite by to nebolo na rozhodnutí zamestnávateľa. A zároveň platí, že zamestnanci by pri takejto zmene neprišli ani o jediné euro,“ povedal.

Matovič v závere tlačovej konferencie pripomenul, že zrušením straveniek by sme mohli ušetriť až 80 miliónov eur, ktoré dnes inkasujú emitenti stravných lístkov v podobe sprostredkovateľskej provízie.

Mohlo by vás zaujímať: