Ministerstvo školstva uzatvorilo začiatkom októbra rámcovú dohodu na nákup elektroniky za 18 630 000 eur.

Ceny, za ktoré by sa mala elektronika nakupovať, sú však neúmerne vyššie od cien, za ktoré si kúpite výrobok v obchode. Rezort školstva podľa hovorcu Michala Kaliňáka však uzatvoril zmluvu na najnižšiu cenu.

„Na verejnej súťaži sa zúčastnilo 8 spoločností, pričom najnižšia ponuka bola na uvedenú cenu,“ povedal Kaliňák.

Za najnižšiu tak ministerstvo zjavne považuje napríklad aj fotoaparát za 189 eur, ktorý na internete dostanete za tretinu, teda 59 eur.

Odborník: Je to predražené!

Ministerstvo uzatvorilo zmluvu s dodávateľom, ktorý ponúkol najnižšiu cenu, ale aj s ďalšími dvoma, ktorí ponúkli cenu vyššiu. Práve vďaka tomu sa podľa ministerstva cena osemnásť miliónov eur môže ešte zmeniť.

„Pred každým nákupom sa bude realizovať elektronická aukcia na objednaný tovar. To znamená, že traja zazmluvnení dodávatelia budú medzi sebou súťažiť,“ napísal Kaliňák. Aj keď pri aukcii môžu ceny jednotlivých tovarov mierne klesnúť, odborník upozorňuje, že to tak nakoniec vôbec nemusí byť:

„Ďalší dvaja dodávatelia, ktorí budú súťažiť, ponúkli ceny ešte vyššie. Že pôjdu s cenou rapídne dolu, nie je veľmi pravdepodobné.“ Ceny, ktoré predložili tri spoločnosti, sú však podľa neho neúmerne vysoké.

„Keďže sa v prípade jednotlivých položiek nakupuje viacero kusov, cena by mala zahŕňať aj množstvovú zľavu,“ vysvetlil odborník, ktorý nechcel byť menovaný.

Toto sú zľavy?

Novú a modernú elektroniku ministerstvo nedopraje len školám, ale i sebe či svojim pobočkám.

A dokonca aj školám, ktoré sú zapojené do národných projektov Operačného programu EÚ Vzdelávania. V tom, prečo si školy alebo priamo riadené úrady nenakúpia elektroniku samy, má ministerstvo jasno.

„Ministerstvo nakupuje centrálne, aby zabezpečilo výraznejšie množstvové zľavy, ktoré by si priamo riadené organizácie pri menších objemoch neboli schopné vysúťažiť a tým ušetriť zdroje štátneho rozpočtu,“ napísal Kaliňák.

Čaplovičove kauzy:

  • Nákup kvetinovej výzdoby za 9 900 eur.
  • Ministerstvo nakúpilo 36 fliaš luxusného brandy za 4 752 eur.
  • Prenájom luxusného automobilu za desaťtisíc eur.
  • Vytvorenie loga, ktoré si objednal Ústav informácií a prognóz školstva za 8 650 eur.