V otvorenom liste žiadajú predsedu vlády aj o zníženie DPH na úroveň okolitých krajín. V liste vystupujú nielen za zlepšenie podmienok, ale aj kompenzácie strát, ktoré im vznikli vinou štátu. Veľkým problémom je podľa nich aj likvidačné nariadenie o zatvorení o 22:00. 

"Vážený pán predseda vlády, vážení členovia Vlády SR. Opäť sa na Vás obraciame ako zástupcovia reštaurácií, kaviarní, hudobných klubov a podobných prevádzok z celého Slovenska. Gastronómia patrí a bude patriť k pandémiou najviac postihnutým odvetviam – reštaurácie sme na jar museli zavrieť ako prvé, v lete sme nesmelo začali dýchať a dnes, po dvoch mesiacoch skoro „normálu“ opäť musíme z moci úradnej obmedziť počet hostí, nepovoliť v našich podnikoch oslavy, posadiť hostí v rozostupoch a poslať domov o 22:00," argumentujú v liste podniky, ktoré sú pod vplyvom opatrení pred krachom.  Signatári otvoreného listu dodali, že druhá vlna na nich padá ešte zásadnejšie než to bolo v prípade prvej.  

Gastro segment sa však netají tým, že stimuly na nakopnutie biznisu čerpali a sú za ne vďační." Nie všetci ich však čerpať dokážu, a už dnes vieme, že táto pomoc nášmu prežitiu v akom – takom zdraví (nie, o ziskoch nie je ani reči) nebude stačiť, ani keď korona skončí. Máme preto pre Vás návrh, ktorým by sme spoločne predišli veľkej vlne bankrotov, konkurzov a následnému pádu mnohých pridružených firiem," pokračovali v liste s tým, že všetky tieto podnikateľské tragédie by boli nepochybne spojené s bolestným prepúšťaním zamestnancov. Jedna vlna prepúšťania už pritom prišla a postupne pokračuje takmer v každej gastro prevádzke. 

"Okrem kompenzácií na pokles tržieb, zamestnancov doma a nájmy potrebujeme niečo omnoho plošnejšie, čo nakopne spotrebu znížením cien, ale najmä pomôže nám vytvárať si z tých skromných príjmov, ktoré nám ostali, vankúš, aby sme nemuseli zatvárať prevádzky a rozpredávať inventár ešte pred koncom roka," napísali s tým, že premiéra úpenlivo prosia o pomoc, ktorá bude skutočnou pomocou aj pre malú reštauráciu či stánok s langošmi v Revúcej, či Svidníku bez vypĺňania papierov.

Argumenty gastroprevádzok nájdete na ďaľšej strane