Súdna rada na stredajšom zasadnutí neschválila nomináciu svojho predsedu Jána Mazáka za člena pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát. Podľa viacerých členov rady nie je vhodné, aby bol sudca členom skupiny, ktorá nie je čisto odborná. Za návrh, aby sa Súdnu radu v pracovnej skupine zastupoval Mazák, sa vyjadrilo len osem členov rady, štyria sa zdržali a jeden člen bol proti. „Súdna rada SR tak neschválila uznesenie v tomto znení,“ skonštatoval Mazák.

Ten počas diskusie zdôrazňoval, že Súdna rada nie je súdnym, ale odborno-politickým orgánom, a preto považuje účasť Súdnej rady v pracovnej skupine za žiaducu. Reprezentant by mal za úlohu chrániť legitimitu sudcov a súdov. Podľa neho by bolo vhodné, aby v bol v pracovnej skupine zastúpený hlas sudcov, keď sa bude diskutovať o súdnych veciach, ako je sprísnenie sudcovských previerok. „Ak tam nebudeme nikoho mať, nebude tam žiadny hlas oponentúry. Pracovná skupina nebude o ničom hlasovať a rozhodovať, bude len dávať odborné odporúčania pre Bezpečnostnú radu,“ vysvetľoval Mazák.

Viacerých členov Súdnej rady Mazák nepresvedčil. Podľa nich nejde o klasický poradný orgán, ale ide o politickú debatu. Súčasťou skupiny sú aj zástupcovia koalície. „Je to politicky motivované. Som proti tomu, aby Súdna rada participovala na tejto pracovnej skupine,“ uviedla členka Súdnej rady Marcela Kosová, ktorá bola ako jediná proti Mazákovej účasti. Problém Kosová videla aj v tom, že viacerí členovia rady sú nominantmi vlády alebo parlamentu. „Takže potom by mohlo hroziť možno aj odvolanie,“ spresnila Kosová.

Vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér po tom, ako Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie.