U Zvolenčanky sa prejavili známky choroby po návrate z dovolenky na severe Talianska. Ženu za prísnych bezpečnostných opatrení previezli zdravotníci v špeciálnych oblekoch na infekčné oddelenie v Banskej Bystrici. "Odobrali sme jej vzorky a poslali na diagnostiku. Kým sa dozvieme výsledky, bude štandardne izolovaná v karanténe,"uviedla hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

 

Pre podozrenie na koronavírus v utorok v ružomberskej nemocnici vyšetrili aj 37- ročného pacienta pôvodom zo Srbska. Muž pracuje ako kamionista a pred pár dňami sa mal vrátiť z Milána. Informuje o tom portál noviny.sk.

Hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok - FN Petra Dišková informovala, že podozrenie na bežný chrípkový vírus po testoch vylúčili. Odbery poslali do laboratória v Bratislave, výsledky by mali byť známe o 48 hodín.

 

Zbor z Michaloviec musí zostať v izolácii

Dva týždne musia zostať doma 29 žiaci a jedenásti dospelí z Michaloviec. Všetci sú členovia speváckeho zboru Pro Musica Magnolia a pred pár dňami sa vrátili z Južnej Kórey. Našťastie sa ani u jedného z nich doteraz nepotvrdili príznaky ochorenia koronavírusom, ale hygienici im odporučili zostať doma v izolácii. Na karanténu podľa hygienikov nie je dôvod. Nariadili by ju len vtedy, ak by členovia zboru prišli do priameho kontaktu s nakazeným.

 
Zvážte cestu do Talianska 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme vyzýva slovenských občanov, aby sa vyhli severným regiónom Talianska - Lombardsku, Benátsku, Piemonte z dôvodu výskytu koronavírusu COVID-19. Rezort diplomacie niekoľko prípadov eviduje aj v severnej časti regiónu Emilia Romagna, najnovšie i v Toskánsku a na Sicílii. Navyše niektoré etecké spoločnosti úplne zrušili lety do Talianska.

Ak už v krajine ste, mali by ste prísne dbať na hygienu potravín a pravidelne si umývať ruky. Pri zvýšenej teplote, kašli a iných príznakoch podobných chrípke ihneď zavolajte na telefónne číslo 0039/112 alebo 0039/1500. "Pacient nemá osobne vyhľadať odbornú lekársku pomoc, pretože táto po telefonickom oznámení sama navštívi žiadateľa v mieste jeho pobytu," spresnilo ministerstvo zahraničných vecí. Pre koronavírus bude vo štvrtok zasadať Bezpečnostná rada SR.

Počet obetí nákazy spôsobenej novým koronavírusom v Taliansku stúpol v utorok večer na 11, keď infekcii podľahla 76-ročná žena v regióne Benátsko. Počet infikovaných sa zvýšil na 324.