Neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice pri obci Stretávka (okres Michalovce) sa v stredu v noci zrútil vrtuľník. Televízia Markíza priniesla informáciu, že pri nešťastí zomrelo najmenej sedem ľudí.

Ako potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák išlo o ukrajinský vrtuľník. Podľa jeho slov ho zachytili už v stredu, kvôli hmle ho ale nevedeli presne lokalizovať. Keď sa v piatok zlepšilo počasie, podarilo sa im ho nájsť.

Nehoda vrtuľníka: Pri nešťastí zahynulo šesť ľudí.
Zdroj: TASR

Nehoda vrtuľníka: Pri nešťastí zahynulo sedem ľudí.
FOTO: TASR

Ďalší pád vrtuľníka: O život prišiel pilot Richard (†40)

"V stredu v noci sme zaznamenali jeden z preletov neidentifikovaného leteckého stroja, ktorý prekročil našu hranicu. Následne prebiehalo pátranie, ktoré komplikovalo nepriaznivé počasie, najmä veľmi hustá hmla. Akonáhle sa dnes hmla zdvihla, objavili sme trosky vrtuľníka Mi2 v  okrese Michalovce, kde boli nájdení aj mŕtvi pasažieri, ktorí sa pravdepodobne nachádzali vo vrtuľníku. Pátranie sa len začalo. Do tejto chvíle bolo nájdených šesť obetí nešťastia," povedal Kaliňák v piatok poobede.

Išlo o pašerákov či prevádzačov?

Pilot sa podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou snažil vyhnúť slovenským silám a prostriedkom. "A robil nebezpečné manévre. Najmä vo  veľmi zhoršenom počasí, pretože letel veľmi nízko. Priamu, bezprostrednú príčinu nehody samozrejme v tejto chvíli ešte nepoznáme a všetko bude podrobené pátraniu. Je to mimoriadne smutná udalosť. A vidíte, že pašeráci či prevádzači sa neštítia akýchkoľvek nebezpečných aktivít, aby dokázali prelomiť našu hranicu," dodal minister vnútra. Mohlo ísť teda dokonca aj o migrantov.

Kaliňák sa na na miesto sa nechystá. Podľa informácií, ktoré odzneli na tlačovke, išlo o stroj Mi-2, ľahký sovietsky vrtuľník.

Nehoda vrtuľníka: Hoci sa zrútil už v stredu, nájsť sa ho podarilo až v piatok
Zdroj: TASR

Nehoda vrtuľníka: Hoci sa zrútil už v stredu, nájsť sa ho podarilo až v piatok.
FOTO: TASR

Nevylúčil, že počet obetí sa môže pri ďalšom pátraní zvýšiť. Na palube podľa ukrajinskej pohraničnej stráže boli dvaja občania Ukrajiny a štyria z Afganistan, uvádza portál noviny.sk. "V tomto prípade nemôžeme potvrdiť ani vylúčiť žiadnu informáciu, že išlo o prevádzačov a obete sú aj nelegálni migranti. Na miesto boli privolaní všetci experti, kriminalisti, súdni lekári, ktorí budú obhliadať miesto činu," doplnil Kaliňák.

Podľa Kaliňáka v poslednom období často dochádzalo k narušeniu našich hraníc vzdušnými prostriedkami. „Vzhľadom na nepriechodnosť našej hranice po zemi hľadajú pašeráci a migranti rôzne ďalšie trasy, ktorými by mohli svoju nelegálnu činnosť vykonávať. Zriadili sme preto pracovnú skupinu, ktorá na tom intenzívne pracuje. A od piatka minulého týždňa máme na východnej hranici naše letové prostriedky Mi-171 a Bell 429,“ dodal Kaliňák.

Tento rok je to už tretí pád vrtuľníka

Nie je to jediná takáto tragédia, ktorá v poslednom čase zasiahla Slovensko. V lete sa zrútil v Slovenskom raji záchranársky vrtuľník. Pri nehode zomreli vtedy traja členovia posádky a horský záchranár.

O niekoľko dní neskôr sa zasa pri obci Geraltov zrútil vojenský vrtuľník. Pri tejto nehode prišiel o život pilot.