Organizácia Pastor Bonus spustila akciu na podporu Bezáka v januári tohto roka. Pripravili aj otvorený list Benediktovi XVI., v ktorom ho žiadajú o to, aby zvážil Bezákovo odvolanie.

V liste sa hovorilo o tom, že Bezák bol pred pápežom krivo obvinený a vplyvné osoby v cirkvi zosnovali premyslený plán na jeho odvolanie. „Vzhľadom na rýchle a prekvapivé odstúpenie pápeža Benedikta XVI. sa nám nepodarilo doručiť našu výzvu priamo jemu.

Chceme sa o to pokúsiť opäť a mierne poupravený otvorený list chceme v blízkom čase zaslať novozvolenému Svätému Otcovi Františkovi,“ povedal nám Marek Nikolov zo združenia Pastor Bonus.

Zatiaľ otvorený list podpísalo takmer 13-tisíc ľudí. Prišlo nám veľa požiadaviek na zrealizovanie petície aj písomnou formou, aby sa mohli podpísať aj starší ľudia,“ dodal Nikolov.

Pápeži nemenia rozhodnutie

Cirkevný analytik Imrich Gazda vráteniu úradu Bezákovi nedáva veľké šance.

„Róbert Bezák momentálne prežíva sabatový rok. Keďže o niekoľko mesiacov sa toto obdobie bez pastoračných povinností končí, bude potrebné riešiť jeho ďalšie úlohy a postavenie v cirkvi. Pápeži nezvyknú meniť rozhodnutia svojich predchodcov, ale nemožno to úplne vylúčiť vzhľadom na množstvo prekvapení, ktoré pripravil Benedikt XVI.,“ povedal nám Gazda.

Podľa jeho slov však nemožno rátať s tým, že ešte nikedy bude stáť na čele Trnavskej arcidiecézy. Bezák, ktorého v júli 2012 odvolal Benedikt XVI. z doteraz nevysvetlených dôvodov, dostal pred pár dňami od kardinála Marca Quelleta zákaz vyjadrovať sa pred médiami.

Tomko: Nový pápež bude upratovať!

O novozvolenom pápežovi sa včera pred slovenskými médiami vyjadril aj slovenský kardinál Jozef Tomko. Podľa neho to bude pápež veľmi slobodný.


Foto: TASR

„Chvalabohu, dnes už nie sú také tlaky, aké bývali v minulých storočiach, rázu politického, mocenského a záujmového,“ povedal kardinál. Františka na to podľa neho predurčuje aj jeho meno.

„František je symbol slobody, miernosti a radosti,“ povedal Tomko s tým, že podľa neho Latinskoameričania navyše nie sú takí upnutí na materiálno ako západniari.

Pápeža teraz čaká veľa práce v súvislosti so škandálmi, ktorým Vatikán čelí. „Hocktorý pápež to je, bude upratovať. Už sa to robí a ako silno! Dnes sú na to inštrukcie,“ povedal Tomko.