Zamierili sme na juh Chorvátska, do Šibenika a Splitu. Išli sme v pondelok na noc. Rakúske diaľnice boli skoro ráno prázdne. Takmer po 10 hodinách sme zaparkovali v dedinke Rogoznica. Začali sme hľadať ubytovanie. Domy popri pláži mali síce vypísanú ponuku, reálne však boli obsadené. „Až do septembra sme plní,“ povedala nám prvá majiteľka. Po neúspešnom pokuse sme sa presunuli ďalej, kde majiteľ síce voľné izby mal, ale chcel za jednu noc 80 eur.

Ubytovňa v Rogoznici nemala televízor.

To sa nám zdalo pridrahé. Začali sme byť už aj trochu nervózni, pretože sme si uvedomovali, že ak sa nám ubytovanie nepodarí nájsť, budeme spať v aute. A to po únavnej ceste nebola lákavá vyhliadka. Ako sme sa bezradne presúvali mestom, natrafili sme na trhovisko, kde sme sa začali spytovať predávajúcich, či nevedia o nejakej voľnej streche nad hlavou. „Skúste v kancelárii pre turistov," povedala nám predavačka novín. Komunikovať sa tam dalo v angličtine. Nasmerovali nás do ubytovne.

Tam sme sa s majiteľkou dohovorili po slovensky. „Za 55 eur na noc," privítala nás. Ubytovanie zahŕňalo základnú výbavu bez televízora. Malo pripojenie na wifi a chladničku. Chýbajúcu telku nám nahradil krásny výhľad z balkóna. Na druhý deň sme sa rozhodli vyskúšať pobrežie Splitu. Dorazili sme až o deviatej večer. S malou dušičkou sme sa vybrali hľadať ubytovanie.

Spali sme dobre.

Chodili sme od domu k domu - apartmány boli plné. Vybrali sme sa do vzdialenejších častí Splitu. Po hodine sme našli apartmán pri hlavnej ceste. Noc nás vyšla na 50 eur. A aké sú teda naše odporúčania? Ubytovať sa na jednu noc sa dá. Problém nastane, ak sa chcete zdržať dlhšie. Potom sa vám môže stať aj to, čo nám - že namiesto kúpania a relaxovania budete korzovať po meste a hľadať voľnú izbu.

Dovolenka pri slovenskom mori vie poriadne odľahčiť rodinný rozpočet

Chorvátsko je síce členom Európskej únie, ale stále používa svoju menu kuny. Platenie v eurách je však bežné na benzínových pumpách, v reštauráciách, ale najmä pri ubytovaní. Aj tým, že väčšina Stredoeurópanov uprednostnila dovolenku v pokojnom a dostupnom Chorvátsku pred exotickými krajinami, ceny sú v porovnaní s našimi vyššie. Napriek tomu je cena kávy v kaviarni v porovnaní s cenou na Slovensku nižšia (cca 1 euro). Milovníci čapovaného piva si na dovolenku v Chorvátsku budú musieť tiež „dovoliť“. Cena čapovaného piva je približne 1,80 eura.

Kurz: 1 euro = cca 7,5 kn zaokrúhlené nahor

Benzín Super 95: 8,77 kn/1,172 eura Diesel 8,13 kn/1,086 eura

Zmrzlina – 1 kopček 8 kn/1,14 eura

Ceny v obchode Minerálka 0,5 l: 7,99 kn/1,14 eura Plechovka piva 0,5 l: 10,99 kn/1,57 eura Mlieko 1 l: 6,99 kn/1 euro Jogurt biely: 1,99 kn/0,3 eura Chlieb 0,5 kg: 7,50 kn/1,1 eura

Prenájom lode Pre 4 osoby s dĺžkou 4,80 metra: 1 deň – 110 eur 1 týždeň – 690 eur Pre 6 osôb s dĺžkou 5,50 metra: 1 deň – 140 eur 1 týždeň 880 eur