Český premiér hrá po celý čas totálne prekvapeného a masovým demonštráciám sa čuduje. „Človek má z toho pocit, že čím viac peňazí pumpujeme, tým viac sú ľudia nespokojní. Je to zvláštna situácia,“ povedal Babiš na konferencii ekonomických diplomatov. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz. S tým, že premiér sa evidentne cíti neohroziteľný. Podporuje ho aj exprezident Václav Klaus, ktorý nevidí na demonštrácie dôvod a tvrdí, že je na nich len hŕstka neuznaných ľudí, ktorí sú nespokojní a frustrovaní, že nevyhrali voľby. Pripomíname, že demonštrantov bolo viac ako 250-tisíc.

Demonštranti žiadali demisiu českého premiéra Andreja Babiša (ANO) pre podozrenia z konfliktu záujmov a zneužívania dotácií.
Demonštranti žiadali demisiu českého premiéra Andreja Babiša (ANO) pre podozrenia z konfliktu záujmov a zneužívania dotácií.
Zdroj: Petr David Josek


Naopak, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nespokojným Čechom rozumie. „Mám pochopenie pre Václavské námestie plné pokojných ľudí, pretože som mala pochopenie pre tie námestia v Bratislave. Spojuje nás totiž pokojný tón, to je veľmi dôležité,“ vyhlásila naša hlava štátu ešte minulý štvrtok.

Koncert na počesť prezidentky Zuzany Čaputovej v Prahe.
Koncert na počesť prezidentky Zuzany Čaputovej v Prahe.
Zdroj: Jakub Poláček/blesk.cz

Minuloročné marcové protesty si na Slovensku vyžiadali hlavu dlhoročného premiéra Roberta Fica (54) či stoličku ministra vnútra Roberta Kaliňáka (48). Na najväčšom proteste sa podľa odhadov vtedy zúčastnilo 60-tisíc ľudí. Jedna z organizátoriek marcových protestov Za slušné Slovensko Karolína Farská poukazuje na to, že českí organizátori protestov Milion chvilek pro demokracii sú na námestiach rovnako dlho ako oni. „Napriek tomu,  sa v krajine nestala žiadna zásadná zmena, akékoľvek vyvodenie zodpovednosti.“ Podľa Farskej, ak by platili Babišove a Klausove odkazy adresované demonštrantom, že by mali rešpektovať parlamentné voľby, tak by to znamenalo, že nežijeme v demokracii. „To, že si niekoho zvolíme, neznamená, že si môže robiť, čo chce a skákať ľuďom po hlave,“povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Pochod za slušné Slovensko.
Pochod za slušné Slovensko.
Zdroj: TASR


Babiš protesty zvládne, tvrdí český politológ  Vladimír Bartovic. „Je mu síce ľúto, že ľudia takýmto spôsobom protestujú, vyhlasuje, že svedomie má čiste. Nevidí dôvod na to, aby odstúpil. Navyše jeho koaličný partner ČSSD sa rozhodol, že z vlády odchádzať nebude,“povedal politológ s tým, že tlak na Babiša sa zmierni, keďže organizátori chystajú letnú pauzu. Ďalší protest proti premiérovi Babišovi  sa bude konať 16. novembra.

Čo žiadajú organizátori protestov?
1. Demisiu ministerky spravodlivosti Marie Benešovej, ktorú iba nedávno Babiš na tento post nominoval. Organizátori sa boja o nezávislosť justície pod jej vedením. 2. Babišov Agrofert musí vrátiť všetky neprávom získané dotácie. 3. Zastavenie dotácií, daňových úľav, investičných stimulov a štátnych zmlúv pre Babišov Agrofert. Kauza je známa ako Čapí hnízdo. 4. Andrej Babiš sa má zbaviť médií, ktoré vlastní. 5. Demisiu Andreja Babiša.