Vašečka tak reagoval v súvislosti so správou ombudsmanky Márie Patakyovej, ktorú označil za dúhovú. Podporila ho pritom aj ďalšia zástupkyňa hnutia OĽaNO a členka Kresťanskej únie Anna Záborská (71). „Nájde sa dosť kresťanov v parlamente? Mám nádej, že to tak bude. Musíme ísť krok za krokom,“ napísala na sociálnej sieti. Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš hovorí, že stanovisko kandidátov nie je stanoviskom hnutia OĽaNO. „Zatiaľ to vnímame len ako ich vlastnú iniciatívu,“ vyjadril sa s dôvetkom, že sa téme budú venovať v poslaneckom klube. Pripomenul však, že v ich hnutí poslanci hlasujú individuálne.

Juraj Šeliga (30) zo strany Za ľudí predpokladá, že takýto zákon sa v dohľadnom čase predkladať nebude. Jednoznačný postoj má strana SaS. „V súčasnej ťažkej situácii spojenej s koronavírusom a kolabujúcou ekonomikou sú dôležitejšie oblasti, ktorým by sme mali venovať pozornosť,“ vyjadril sa hovorca Ondrej Šprlák. Hnutie Sme rodina vo vyjadrení uviedlo, že aj ich poslanci majú v hlasovaní voľnú ruku a to napriek tomu, že pred voľbami predseda hnutia Sme rodina a súčasný predseda parlamentu Boris Kollár deklaroval, že je proti otváraniu kultúrno-etických otázok.

Politológ Radoslav Štefančík považuje spomínanú agendu za fundamentalistickú a menšinovú. „V tejto situácii je otvárenie týchto tém nezodpovedné a nelogické. Porovnal by som to s tým, ako keby teraz prišli Maďari, že sa máme všetci naučiť po maďarsky,“ podotkol.  

Prečítajte si tiež: