Čaputová na úvod povedala, že tentoraz správu o stave republiky napísal sám život: „Pandemická kríza spravila správu za mňa. Najlepšie odhalila to, čo je životaschopné a čo je sotva prežívajúce.“Prezidentka sa snažila vo svojom príhovore často spájať nielen občanov, ale aj všetkých zvolených predstaviteľov štátu: „Iba tak naplníme naše poslanie verejnej služby a vytvoríme silné a súdržné Slovensko. Nevracajme sa do stavu spoločnosti pred koronou!“

Kríza nám podľa Čaputovej ukázala, že spoločnosť by sa mala viac venovať problémom v zdravotníctve. „Zlepšime finančné ohodnotenie zdravotníckemu personálu, ošetrovateľkám, lekárom tak, aby zodpovedalo dôležitosti ich povolania,“povedala Čaputová s tým, že riešiť treba aj technické vybavenie nemocníc a zvýšiť počet personálu.

„Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy,“ hovorí Čaputová s tým, že sa prišlo na to, že deti sa učia v škole veci, ktoré nepotrebujú. Rodičia podľa nej na vlastnej koži spoznali, že rola vyučujúceho nie je vôbec jednoduchá, a môžu tak lepšie doceniť prácu učiteľov.

Poukázala tiež, ako by modernizácii školstva pomohla funkčná digitálna infraštruktúra: „V čase, keď sa nám ako spoločnosti mali vyplatiť verejné investície do digitalizácie, odhalili sa predovšetkým jej hlavné nedostatky.“ Podľa nej preto treba urobiť z verejného obstarávania elektronických služieb férovú súťaž.