Jednoznačne najpálčivejšou témou, ktorá stále hýbe Slovenskom, je očkovanie a najmä boj proti nemu. Venujú sa jej preto aj všetci politici na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Naposledy tak urobila v rozhovore pre portál sme.sk, kde sa priamo vyjadrila, že príchod tretej vlny môže spôsobiť mimoriadne závažnú situáciu. „Jediné riešenie, ktoré nás môže ochrániť, je očkovanie,“ uviedla.

V súvislosti s bojom proti pandémii smrteľného koronavírusu má minister zdravotníctva Lengvarský jej plnú podporu. „Akúkoľvek konštruktívnu kritiku berie minister na vedomie, vyjadrenie podpory si zase cení,“ uviedla v reakcii hovorkyňa zdravotníckeho rezortu Zuzana Eliášová.

Lengvarský slovami o kritike reagoval na niektoré výroky Igora Matoviča, ku ktorým sa v spomínanom rozhovore vyjadrila aj hlava štátu. „Úprimne povedané, v kritike pána Matoviča nenachádzam matériu, čo je vlastne dôvodom danej kritiky. Skôr tam cítiť osobné dôvody,“ povedala. Na otázku, či má Matovič jej dôveru, reagovala opatrne. „Čakáme na daňovo-odvodovú reformu, čo je veľká úloha. Potom by som sa k tomu vyjadrila,“ konštatovala a v podobne opatrnom duchu odpovedala aj na to, či Matovič svojou prácou neškodí opatreniam pred treťou vlnou. „Veci môžem posudzovať iba zvonku a zvonku je fakt taký, že kampaň v prospech očkovania nie je spustená, pretože tam bol istý odklad financovania. Úprimne povedané, nerozumiem týmto krokom,“ podotkla.

Neposkytnuté financie na očkovaciu kampaň však nie sú jedinou témou, ktorá vytvára medzi ministrami Matovičom a Lengvarským dusno. Bývalý premiér už dávnejšie vytkol novému šéfovi rezortu zdravotníctva, že nesie svoj podiel viny na neslávnom konci vakcíny Sputnik V na Slovensku, pretože vraj slabo komunikoval možnosť dať sa očkovať ruskou vakcínou. Matovič takisto kritizoval celú kampaň ako takú a dokonca vyhlásil, že ak ho minister nepresvedčí o správnosti všetkých svojich krokov, bude iniciovať jeho odvolanie. Odpoveď ku kritike prezidentky sme napokon dostali aj z OĽaNO: „Tieto výroky pani prezidentky nevnímame ako prejav kritiky a jej názory rešpektujeme. Faktom je, že Igor Matovič spravil pre očkovanie na Slovensku najviac – ako bývalý premiér zabezpečil dostatok vakcín a dnes aj ako minister financií ohlásil veľkú kampaň na finančnú motiváciu.”

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE