Minister školstva Dušan Čaplovič hovorí, že zvýšenie platov na 1,2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve do roku 2016 vidí reálne. Učitelia by sa zvýšenia platov mohli dočkať v roku 2014, šéf rezortu ich totiž chce zvyšovať etapovito.

Akého zvýšenia by sa učitelia mohli dočkať v roku 2014, bude jasné z návrhu štátneho rozpočtu.

"Jeden rok to môže byť viac, druhý menej. Ale cieľ musí byť naplnený do roku 2016," povedal Čaplovič po pracovných raňajkách s novinármi.

Zvýšenie by podľa neho malo ísť do tarifných platov. Snahu zvýšiť platy na 1,2-násobok priemeru Čaplovič deklaruje v správe o stave školstva. Priemerná mesačná nominálna mzda v prvom polroku 2013 dosahovala podľa Štatistického úradu na Slovensku 804 eur, keby platy učiteľov dosiahli 1,2-násobok tejto sumy, zarábali by asi 965 eur.

Platy si zaslúžia

Čaplovič hovorí, že s ministrom financií Petrom Kažimírom o rozpočte rokoval, výsledky však prezentovať nechce, kým nie sú jasné definitívne závery.

"Pán minister si vypočul názory. Musím povedať, že hľadá zdroje a hľadá tie zdroje poctivo. A chce, aby sa v tejto veci vyšlo maximálne v ústrety," tvrdí šéf rezortu školstva.

V správe o stave školstva, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní, sú vyhodnotené pripomienky z verejnej diskusie. Tá prebiehala do konca júna.

Minister hovorí, že aj učitelia, ale aj rodičia poukazovali najviac práve na otázku platov.

"Bola to prirodzená odozva. Dôležitá vrstva našej spoločnosti je skutočne dlhodobo podfinancovaná. A tí, ktorí pripravujú budúcu generáciu, ktorí dávajú vzdelanie všetkým – tým, ktorí neskôr požadujú tiež platy, by si zaslúžili od materských, základných, stredných škôl navýšenie zdrojov," podotkol minister.

S odbormi rokuje vo štvrtok

V pôvodnom návrhu správy o stave školstva neboli zakotvené konkrétne finančné záväzky na najbližšie roky. Uvádzalo sa tam, o koľko by sa mali zvýšiť platy učiteľov do roku 2020.

V aktuálnej verzii správy rezort deklaruje, že investície z verejných zdrojov, domácich aj európskych, do regionálneho školstva by sa mali medziročne zvýšiť o 110 miliónov eur, do vysokého školstva o 20 miliónov eur.

Školskému odborovému zväzu sa záväzky pozdávajú, obáva sa však, či sa reálne naplnia. O správe mali s ministrom rokovať v stredu, rokovanie sa presunulo na štvrtok.