Čo hovoríte na sledovanie novinárov?

Sledovanie novinárov je neprípustné, tí novinári nerobili žiadnu protištátnu činnosť, nemôžete dať len tak niekoho sledovať, bez toho, aby sa podieľal na nejakej trestnej činnosti. Novinárov sledovali preto, lebo sa ich báli.

Je to zlyhanie polície, respektíve štátnej moci?

Je to zlyhanie polície v tom, že roky sa tam nepresadil kariérny systém, bolo to rozbité a dostali sa tam ľudia, ktorí si ju sprivatizovali.

Bývalý vysoký policajný dôstojník Branislav Diďák vyzliekol uniformu po 26. rokoch. Z vonku sa pokúša o očistu policajného zboru.
Bývalý vysoký policajný dôstojník Branislav Diďák vyzliekol uniformu po 26. rokoch. Z vonku sa pokúša o očistu policajného zboru.
Zdroj: Facebook/Branislav Diďák

Ako by sa podľa vás dalo zamedziť zneužívaniu tajných služieb na sledovanie novinárov?

Reforma je nastavená tak, že systém takéhoto policajta vylúči. Keby chcel robiť takého protiprávne konania, vylúčia ho kolegovia, ktorí budú morálni a odborne zdatní. V tomto sme takí idealisti, ale viem, že je to tak v zahraničí. Verím, že to nastavíme aj my tak.

Pavol Vorobjov, ktorý lustroval Jána Kuciaka, z polície neodišiel, ale bol po dohode presunutý.  Je to správne?

Vorobjov z polície neodišiel po prevalení lustrovania, ale bol presunutý z NAKA na environmentálne. Stále je tam nejaký vplyv toho človeka, čo ho tam dal, lebo pre nich robil špinavú robotu. Vorobjov nebol policajt, ktorý mal byť na tom úseku, pretože keby bol zachovaný kariérny postup, tak by sa nikdy nedostal na prezídium do úlohy riaditeľa odboru podpory riadenia. Dostal sa tam vďaka človeku, ktorý mu teraz pomohol. Keďže má zjavne strach a bojí sa, tak ho presunuli na environmentálnu trestnú činnosť. Myslia si, že environment nie je nejako dôležitý a že tam nejako dožije.

Viac z rozhovoru nájdete na ďalšej strane!