Prezident sa správal nevhodne

„Ak vysoko postavený politik povie generálnemu prokurátorovi raz, že má nejaký vlastný prípad a že sa obáva, aby konanie nebolo voči jeho osobe zaujaté, je to krajne nevhodné správanie, ktorého cieľom je zrejme ovplyvniť konanie v danej veci vo svoj prospech,“ uviedol Vaľo v písomnom vyhlásení.

Reagoval ním na úvahy o tom, či bolo prípustné konanie prezidenta, ktorý pred generálnym prokurátorom vyjadril opakovane obavu, že postup polície a prokuratúry voči spoločnosti, ktorú vlastnil so svojím bratom, nebude objektívny.

„Ak otázku na stav v konaní zopakuje aj pri nasledujúcich dvoch stretnutiach, a z nich navyše niektoré sám iniciuje, jeho cieľom je bez akýchkoľvek pochybností ovplyvniť konanie v danej veci vo svoj prospech,“ domnieva sa.

Prezident Andrej Kiska odmieta, že by Čižnára ovplyvňoval.
Prezident Andrej Kiska odmieta, že by Čižnára ovplyvňoval.
Zdroj: FACEBOOK

Vaľovi sa to vraj nikdy nestalo

Bývalému generálnemu prokurátorovi z rokov 1995 až 1998, sa podľa jeho slov nestalo, aby ho niekto priamo požiadal o intervenciu. Vysvetlil, že takéto žiadosti boli vždy len nepriame a podobali sa na konanie Kisku.

„Nikdy sa mne, ani žiadnemu inému prokurátorovi, s ktorým som sa o tom rozprával nestalo, aby za nami prišiel čo aj ten najlepší kamarát, tým menej nejaký politik, a priamo požiadal, aby prokurátor ovplyvnil konanie v nejakej veci v jeho prospech,“ priblížil.

„Vždy, ak niekto mal taký úmysel, tak len spomenul, že má taký a taký prípad a naopak zdôraznil, že nechce ovplyvňovať konanie a chce len, aby vec bola skončená zákonne a čo najskôr. Vždy som to chápal ako intervenciu a vždy som sa voči tomu ohradil,“ uviedol Vaľo.

Bývalý generálny prokurátor pripúšťa, že výnimočne sa môžu vyskytnúť aj prípady, keď niekto priamo požiada prokurátora o zásah v jeho prospech a svoju žiadosť aj doloží nejakou "obáločkou".

Podľa Vaľa sa zachoval nevhodne aj Robert Fico. Nerešpektoval totiž prezumpciu neviny.
Podľa Vaľa sa zachoval nevhodne aj Robert Fico. Nerešpektoval totiž prezumpciu neviny.
Zdroj: Matej Jankovič

Fico porušil prezumpciu neviny

Vaľo zároveň odsúdil výroky premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD), ako aj prezidenta Kisku o trestnoprávnej vine v neskončených prípadoch. „Škodlivé, a podľa Európskeho súdu pre ľudské práva aj odporujúce právu na prezumpciu neviny, sú vyjadrovania predstaviteľov štátu o trestnoprávnej vine vo veciach, ktoré nie sú právoplatne skončené, či už je to vyjadrenie premiéra Róberta Fica alebo ministra Róberta Kaliňáka o vine prezidenta Andreja Kisku z daňového podvodu, alebo naopak vyjadrenia prezidenta o vine premiéra zo zneužitia právomoci,“ doložil.

Palác reaguje

Na slová bývalého generálneho prokurátora zareagoval aj prezidentský palác. „Médiá, ktoré zverejňujú slová Michala Vaľa by nemali zabúdať, že bol bábkou Vladimíra Mečiara a je verejne známe, že v čase keď bol generálny prokurátor v rokoch 1995 - 1998 prokuratúra nevyšetrila žiadnu politickú kauzu, napríklad únos syna prezidenta Michala Kováča a bol trestne stíhaný za to, že odmietol vykonať rozhodnutie vtedajšieho prezidenta o udelení milosti Oskarovi Fegyveresovi a obvineným v kauze Technopol. A preto by mal mlčať a byť rád, že sa už na neho zabudlo,“ reagoval prezidentov hovorca Roman Krpelan.