Situácia na politickej scéne je vážna. Opozícia volá po predčasných voľbách. Ľudia sa chystajú do ulíc. Čo na to hovoríte?

Ulica má malú možnosť vyriešiť situáciu, aj keď jej tlak na pozitívne zmeny nie je vylúčený. Zároveň však platí, že kolektívne vášne -- pozitívne aj negatívne -- racionálnej politickej debate, bez ktorej nepohneme krajinou dopredu, neprajú. My dnes nepotrebujeme tvrdú ruku, ale posilnenie nezávislosti, odpolitizovanie polície, maximálne posilnenie kontrolných mechanizmov silových zložiek. Vraždou dvoch mladých ľudí a okolnosťami, ktoré postupne vychádzajú najavo, sa zmenila situácia, verejnosť ju do značnej miery vníma ako útok na demokraciu a slabosť inštitúcií štátu.

Člena predsedníctva strany Most-Híd Rudolf Chmel. FOTO TASR – Štefan Puškáš
Zdroj: tasr

Je postoj prezidenta Andreja Kisku, ktorý dva dni rokuje s opozičnými stranami o budúcnosti Slovenska, správny?

Prezident postupuje v duchu svojich kompetencií a étosu, ktorý dlhodobo vyznáva. Môže debatovať s akýmikoľvek skupinami v spoločnosti, tobôž ak sa debata týka budúcnosti štátu, ktorého je hlavou.

Nemali si ešte minulý týždeň sadnúť za jeden stôl premiér Robert Fico, prezident Andrej Kiska a predseda parlamentu Andrej Danko, aby spoločne našli riešenie?

Nevidím do hlavy ani jedného z najvyšších ústavných činiteľov, neviem, aká medzi nimi panuje dôvera, mám však pocit, že vražda novinára bola tak výrazne mimo zabehaných zvyklostí nášho politického systému, že nemožno očakávať riešenie hoci aj od najvyšších predstaviteľov štátu, a tobôž nie od jedného posedenia ich troch pri stole. Takéto stretnutie by malo význam, ak by prinieslo konkrétne výsledky, ak by vznikla dohoda o základných veciach, takpovediac aj dohoda terminologická, aby sa napríklad pokojné občianske protesty nenazývali pokusmi o štátny prevrat.

Premiér Robert Fico vo svojich vyhláseniach naznačil, že prezident Andrej Kiska spolupracuje s miliardárom Georgeom Sorosom. Je to v poriadku?

Okrem toho, že George Soros je miliardár, je v našom priestore vnímaný ako dlhoročný filantrop, ktorého aktivity prostredníctvom jeho nadácií prispeli aj k pádu komunizmu a nastoleniu demokracie. Opakované vyhlásenia Roberta Fica na jeho adresu považujem za prejav paranoidnej nenávisti, vyvolávajúcej v spoločnosti tie najtemnejšie pudy. Smer a osobne jeho predseda často podliehali hungarofóbnym, ciganofóbnym, antiutečeneckým a iným, dnes zrejme aj antisemitským náladám, resp. ich šíreniu, ale posledná "sorosovská" karta je z tohto hľadiska vrcholom nezmyselných teórií z dielne tých najhorších konšpiračných propagandistov. Už asi pred piatimi rokmi som varoval v parlamente politikov Smeru, že s extrémistami nemožno vyhrať tým, že sa vydáte ich smerom. Zbytočne.

Ako predstaviteľ strany Most-Híd vnímate Georgea Sorosa ako osobu, ktorá by mohla mať nejaký záujem na destabilizácii našej krajiny?

George Soros naopak, dlhodobo pracuje na stabilizácii a tolerantnom rozvoji Európy a sveta. Je pod úroveň inteligentného Európana, a to aj postkomunistického, podsúvať takému stúpencovi liberálnej demokracie a otvorenej spoločnosti snahu o destabilizáciu Európy či sveta. Mimochodom, jeho Nadácia otvorenej spoločnosti dala na Slovensku milióny eur na vzdelávacie, výchovné, ľudskoprávne aktivity, na rozvoj zdravotníctva a vyše desať miliónov aj na rómske projekty.

Je vhodné, aby predseda vlády šíril informácie, ktoré majú závan konšpirácií?

Je to najmä nebezpečné a myslím si, že sám tým bludom nemôže veriť, používa ich len na manipuláciu a myslí si, že keď Viktorovi Orbánovi vychádzajú, nájde aj tu preto uši. Inak, nie je nezaujímavé, že Georgea Sorosa majú v zuboch najmä predstavitelia autoritárskych, diktátorských režimov.

Niektorým členom Mostu-Hídu to očividne prekáža. Myslíte si, že to zohrá nejakú rolu pri rozhodovaní či ostať, alebo odísť z koalície?

Zohráva to rolu predovšetkým v tom, ako sme doteraz vnímali lídra najsilnejšej vládnej strany ako deklarovaného ťahúňa do európskeho jadra. Jeho súčasné vyjadrenia sú s tým v úplnom protiklade.

Nie je naozaj riešením už aj tak dosť vybičovanej situácie pád vlády a nové voľby?

Sme za upokojenie situácie a nemyslím si, že zásadná zmena pomerov, ktorú predstavujú predčasné voľby, nevyhnutne prinesie novú kvalitu. Predčasné voľby napríklad neboli najlepším riešením ani v roku 1994, keď sa dostal k moci opäť Mečiar, ani v roku 2012, keď dokonca priniesli vládu jednej strany. Zastupiteľská demokracia má mechanizmy ako riešiť krízu aj bez predčasných volieb. Otázka je, či stihneme tieto mechanizmy včas a efektívne nastaviť. Aj o tom bude rokovať naša republiková rada.

Most-Híd žiada hlavu ministra Kaliňáka. Smer-SD ho zatiaľ ponechal vo funkcii. Je pre vás prijateľné, aby zostal?

Most-Híd to už jasne vyslovil: absolútne neprijateľné. Vzhľadom na politickú zodpovednosť ministra vnútra za vnútornú bezpečnosť štátu, v ktorom popravujú novinárov, je jeho odstúpenie elementárnou podmienkou každej ďalšej debaty o budúcnosti.

Zdroj:SITA/Michal Burza Citát: Redakcia
Zdroj: SITA

Ak Robert Kaliňák skončí, stabilizuje sa politická situácia? Nie je už neskoro na jeho odchod?

Už hodinu po oznámení vraždy bolo neskoro.

Most-Híd hovorí o rekonštrukcii vlády. O akej rekonštrukcii okrem zmeny na poste ministra vnútra hovoríte?

Aj toto bude posudzovať republiková rada. Prípadná rekonštrukcia vlády, podľa môjho názoru, sa nemusí týkať iba osôb, ale aj podoby fungovania štátu a druhu fungovania štátu. Naša snahy o stransparentňovanie práce politikov, tlak na väčšiu zodpovednosť polície, justície za rozhodnutia, na znižovanie interetnického napätia atď. sú všeobecne známe. Nastal čas zvážiť, či vieme tieto naše dlhodobé priority ešte rozvíjať v prípadnom ďalšom koaličnom vládnutí.

Je pre Most-Híd dobré, aby ostával vo vláde Roberta Fica?

Most-Híd sleduje hlavne to, čo je dobré pre štát z dlhodobého hľadiska, nie to, čo sa momentálne hodí či oplatí. Ja som jeden z tých, ktorí zdôvodňovali oprávnenosť vstupu do tejto vlády aj za cenu obetovania kusu kreditu strany. Ten hlavný dôvod bol: zachovať a upevniť našu európsku a euroatlantickú orientáciu. V posledných mesiacoch sa vlajkonosičom tejto orientácie dokonca stal predseda vlády. Nevychádzam preto z úžasu, kam sa posunul so svojimi konšpirátormi teraz. Som, s dovolením, vo verejnom a politickom priestore trochu dlhšie ako pán premiér a zažil som viaceré turbulencie. Je preto pre mňa nepredstaviteľné, že by koalícia pokračovala bez toho, aby nedošlo k výraznej korekcii jeho nedávnych vyhlásení.

Mladí ľudia združení v Kresťanskodemokratickej mládeži Slovenska, Občiansko-demokratickej mládeži a Poďme Slovensko vyzvali Most-Híd, aby sa dištancoval od koalície vedenej Smerom-SD. Čo hovoríte na túto výzvu?

Nemám problém s výzvou mladých, ani s postavením sa k veci so srdcom, iba by som pridal, že možno na prvom mieste s rozumom.

Prečítajte si viac: